Arama sonuçları

Bu alana yatırım yapılırsa yılda 4.3 milyon hayat kurtulacak

Bu alana yatırım yapılırsa yılda 4.3 milyon hayat kurtulacak

Bu alana yatırım yapılırsa yılda 4.3 milyon hayat kurtulacak. Ebeliğe, 2035 yılına kadar uygun biçimde yatırım yapılması halinde dünyada her sene 4,3 milyon hayatın kurtarılabileceği belirtildi.

Independent'ın haberine göre, ebeliğin standartlarının iyileştirilmesinin getirilerine ilişkin araştırmanın sonuçları "The Lancet Global Health" dergisinde yayımlandı. 

Araştırma, 2035 yılına kadar ebelerin sayısının artırılması, eğitimleri, yetiştirme programları ve çalışma koşullarının revize edilmesi halinde gebelikte anne ile yeni doğan ölümlerinin ve düşüklerin üçte ikisinin önüne geçilebileceği ifade edildi.

BU ALANA YATIRIN YAPILIRSA YILDA 4.3 MİLYON HAYAT KURTULACAK

Araştırma, her yıl 4,3 milyon canın kurtarılabileceğini ortaya koydu. Çalışmanın lideri Dr. Andrea Nove, düşük ve orta gelirli ülkelerde gebelik hizmetlerinin iyileştirmesinin önünde birçok engelin bulunduğuna işaret etti. Nove, bunları, kalifiye ebelerin eşit dağılımının sağlanmaması, ulaşım koşullarının zorluğu, teçhizat sıkıntısı ve halkın güvensizliği olarak sıraladı. 

Dundee Üniversitesi’nde ana sağlığı uzmanı ebe Profesör Mary Renfrew, bulguların, ebelik bakımının kalitesinin, ölümlerin önüne geçtiğine ilişkin kanıtı güçlendirdiğini değerlendirmesini yaptı. 

Dünyada Kovid-19 salgınından önce her yıl 2,8 milyon gebe kadın ve yeni doğanın genellikle önlenebilir sebeplerle hayatını kaybettiği ifade ediliyordu.

 

03-12-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş