Arama sonuçları

CHP’li Levent Gök: Fatih projesi sorunları çözemiyor

CHP’li Levent Gök: Fatih projesi sorunları çözemiyor

Bakan Selçuk Fatih Projesi'nin 2023’te tamamlanacağını açıkladı. CHP’li Levent Gök “Proje, öğrencilerin uzaktan eğitime erişimini sağlayamamıştır” diye konuştu.

BirGün'de yer alan habere göre, Fatih Projesi’yle ilgili CHP’li Levent Gök’ün soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, projenin 2023’te tamamlanacağını aktardı.

FATİH PROJESİ'NDE NELER OLUYOR?

Gök verdiği soru önergesinde şu soruları sordu:

  • Fatih Projesi'nin başlangıcının üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen projenin halen tamamlanamamış olmasının sebepleri nelerdir?
  • Proje için şimdiye kadar harcanmış olan yaklaşık 5 milyar TL kaynağın gider kalemlerini açıklar mısınız?
  • Projenin tamamlanması için 2023 yılına kadar harcanacak olan yaklaşık 3 milyar TL değerindeki kaynağın gider kalemlerini açıklar mısınız?

Selçuk verdiği cevapta şunları aktardı:

KENDİNİ YENİLEYEREK SÜRECEK

Fatih Projesi'yle, her öğrencinin küresel rekabette sahip olması gereken 21. yüzyıl becerilerinin kazandırılması ve geleceğin insanının bugünden yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Bu amaçla 2023 yılında tamamlanması planlanan proje teknoloji üretiminin odak noktası olması sebebiyle, kendini yenileyerek devam edecektir. Bugüne kadar yapılmış harcama tutarı KDV hariç olmak 4 milyar 282 milyon 720 bin 147 TL’dir. Koronavirüs salgını sebebiyle ortaya çıkan uzaktan eğitim sürecinde 500 bin tablet bilgisayarın dağıtımı tamamlanmıştır.”

“UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİNE ERİŞİM SAĞLANAMADI”

10 yıldır devam eden projenin uzaktan eğitim döneminde sorunları çözemediğini ifade eden Gök şunları söyledi:

“Fatih Projesi'nin büyük vizyonu öğrencilerin uzaktan eğitim sistemine erişimini sağlayamamıştır. Parlak ifadelerle tanıtımı yapılan eğitimde dijitalleşme projesine rağmen salgın süresince EBA sistemi defalarca çökmüş, 2020 yılı eğitim için kayıp bir dönem olarak kayıtlara geçmiştir. Bakanlık öğrencilere dağıtılan tablet sayılarını açıklarken evlerinde televizyon yayınına dahi erişemeyen çocuklarımıza ilişkin herhangi bir adım atmayı gerekli görmemiş, detaylı dökümü açıklanmayan devasa bir bütçe AKP hükümetleri tarafından berhava edilmiştir. Her alanda olduğu üzere eğitim alanında da savurganlığı alışkanlık haline getiren Saray rejimi itibardan tasarruf etmek yerine Türkiye’nin geleceğinden tasarruf etmektedir.”

06-03-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş