Arama sonuçları

Çocuklara rol modelleri soruldu: İlk sırada Atatürk var

Çocuklara rol modelleri soruldu: İlk sırada Atatürk var

Çocuklara ilham veren ve rol modelleri olan isim Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk çıktı. Atatürk’ten sonra gelen isim ise Nobel Ödüllü bilim insanı Aziz Sancar. Türkiye genelinde yaşları 6-14 arasında değişen çocuklar ve ailelerinin katıldığı çalışmanın sonuçları, KidZania İstanbul Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Timur ve FutureBright Group’un kurucusu Akan Abdula tarafından açıklandı.

Araştırma sonucunda çocukların verdiği cevaplar doğrultusunda onların rol model aldığı isim Atatürk çıktı. Milliyet'in haberine göre araştırmadan çıkan sonuçlar şöyle:

DOKTORLUK VE ÖĞRETMENLİK POPÜLERLİĞİNİ KORUYOR

Coğrafya değişse de çocuklar arasındaki en popüler meslek hayalleri değişmiyor. Araştırma sonuçları, çocukların gördüklerinden ilham alarak en çok doktor ve öğretmen olmak istediklerini gösteriyor. Kız çocukları genellikle doktor, öğretmen ve veteriner gibi meslekleri tercih ederken, erkek çocuklarının tercihleri daha çok polis, futbolcu ve pilot gibi mesleklerden yana oluyor.

EVCİL HAYVANI OLANLAR DAHA HAYALPEREST

Metropolde yaşayan çocuklar, hayal kurma konusunda daha aktif olduklarını ve hayal kurmaktan daha fazla keyif aldıklarını belirtiyorlar. Evcil hayvan sahibi çocukların ise daha sık ve severek hayal kurdukları gözlemleniyor.

BABA İLE HAYAL KURMUYORLAR

Çocukların yüzde 60’ı hayallerini annesiyle birlikte kuruyor. Bu oran babada ise sadece yüzde 9’da kalıyor. Anne ile daha çok zaman geçiren çocuklar, babaları otoriter kişi olarak gördüğü için de babalarıyla hayal kurmuyor.

ANNELER MESLEK SEÇİMİNE KARIŞIYOR

 Metropolde yaşayan ebeveynler, çocuklarını daha mutlu ve neşeli olarak tanımlarken, diğer bölgelerde ise “azimli” ve “coşkulu” tanımlamaları öne çıkıyor. Türkiye genelinde annelerin sadece yüzde 30’u meslek tercihini çocuklarına bırakıyor.

ROL MODELLERİ BİLİM İNSANLARI VE SPORCULAR

Kendini ön plana çıkarmak ve güç/statü sahibi olmak Türkiye’deki çocuklar için en önemli gündem. Saygın ve statü sahibi olabileceği bir meslek mensubu ya da ünlü bir sporcu, ünlü bir şarkıcıya öykünme söz konusu. Her beş çocuktan birinin zihninde bir idol bulunmuyor. Bir sporcuyu ya da toplumca bilinen bir kişiyi, ünlüyü idol olarak seçme davranışı anne ya da babayı idol olarak belirlemek ile benzer seviyede. Çocuklar arasında en çok futbolcular rol model alınırken onu artık voleybolcular takip ediyor. Bu da A Milli Kadın Voleybol Takımı yani nam-ı diğer “Filenin Sultanları”nın çocuklar üzerinde yarattığı etkinin bir yansıması. Metropolde yaşayan çocukların yüzde 18’i bilim insanı olmak isterken burada da Aziz Sancar adı ön plana çıkıyor. Çocukların rol model aldığı en önemli isim ise Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk.

11-02-2024


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş