Arama sonuçları

DGS Raporu: Yarım net çıkaramayanın puanı hesaplanmasın

DGS Raporu: Yarım net çıkaramayanın puanı hesaplanmasın

DGS Raporu: Yarım net çıkaramayanın puanı hesaplanmasın. ÖSYM, 2017 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) raporunu internet sayfasından yayımladı.

ÖSYM'nin 2017-ALES Sonbahar Değerlendirme Raporu'ndan sonra yayımladığı DGS raporuna göre, sınava meslek yüksekokulları (MYO) ve açıköğretim fakültesi (AÖF) önlisans mezunları, bir lisans programına yerleşebilmek için giriyor.

DGS RAPORU: YARIM NET ÇIKARAMAYANIN PUANI HESAPLANMASIN

Rapora göre, 2017 yılında DGS'ye 325 bin 438 aday başvurdu. Sınavı geçerli sayılan adayların yüzde 75'i MYO, yüzde 25’i ise AÖF önlisans programlarından mezun oldu.

DGS kontenjanlarının özellikle 2016 yılından sonra önemli oranda arttığı, 2017 yılında 120 binler seviyesine ulaştığı görüldü. 2017 yılında DGS kontenjanlarının yüzde 73'ünü AÖF kontenjanları, yüzde 27'sini ise AÖF dışındaki lisans programı kontenjanları oluşturdu ve kontenjanların yüzde 96'sına yerleştirme yapıldı. Bir lisans programına yerleşen adayların yüzde 17'si AÖF önlisans programlarından, yüzde 83'ü ise MYO programlarından mezun oldu.

SINAV SÜRESİ 40 DAKİKA ARTSIN ÖNERİSİ

2017 DGS sınavının ayrıntılı analizlerine yer verilen raporda sınavla ilgili iki öneri sunuldu.

Sayısal testte 60 ve sözel testte 60 olmak üzere adaylara toplam 120 soru için 140 dakika cevaplama süresi verilen sınavda, testlerde işaretleme yapmayan aday sayısının yüksek oranda olması nedeniyle sınav süresinde iyileştirme yapılması, DGS'de adaylara 120 soru için 180 dakika cevaplama süresi verilmesi önerildi.

İKİ TESTTEN DE 0.5 HAM PUAN ŞARTI GELSİN

Raporda, adayların sayısal ve sözel testlerde negatif ve sıfır ham puanlarda yoğunlaştıkları göz önüne alınarak DGS ile lisans programlarına yerleşmek üzere puanlarının hesaplanabilmesi için her iki testten en az 0,5 ham puan alma koşulunun getirilmesi önerildi.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, 2018 yılından itibaren sınavlara yönelik analiz ve değerlendirmeler yapıp bu raporları ilgili kurumlara sunma ve kamuoyuna açıklama kararı aldıklarını hatırlattı.  Bu analiz ve değerlendirmelerin sınavlara yönelik bulgu temelli iyileştirmelerin yapılmasına imkan vereceği gibi sınavları isteyen kurum ve kuruluşlar için de yol gösterici olacağını düşündüklerini ifade eden Özer, şubat ayında 2017-ALES Sonbahar Değerlendirme Raporu'nu yayımladıklarını anımsattı.

İKİNCİ DEĞERLENDİRME RAPORU DGS OLDU

İkinci değerlendirme raporunda 2017 DGS sınavını ele aldıklarını belirten Özer, şöyle dedi: "Nisan ayı içerisinde hem 2017 YDS sınavlarının hem de TUS sınavının analizlerini tamamlayıp yayımlamayı planlıyoruz. Böylece her ay bir önceki yıla ait bir veya birkaç sınavın değerlendirme raporunu kamuoyu ile paylaşacağız."

Rapor, Hande Tanberkan Suna, Dr. Sadri Şensoy, Dr. Eren Suna, Emine Eroğlu ve Doç. Dr. Dilara Bakan Kalaycıoğlu tarafından hazırlandı.

Rapor, ÖSYM Ölçme ve Değerlendirme Süreçlerinin İyileştirilmesi ve Geliştirilmesi Çalışma Grubu'nun görüş, eleştiri ve önerileri doğrultusunda son halini aldı.

ÖSYM Ölçme ve Değerlendirme Süreçlerinin İyileştirilmesi ve Geliştirilmesi Çalışma Grubu'nda şu isimler yer aldı: 

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak.

Atılım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ.

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Bayram Çetin.

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin Gelbal.

Hacettepe Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Petek Aşkar.

ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Eryılmaz.

Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sıtkı Yıldız.

 

27-03-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş