Arama sonuçları

Geleneksel Türk Sanatları Meslek Lisesi kurulacak

 Geleneksel Türk Sanatları Meslek Lisesi kurulacak

Geleneksel Türk Sanatları Meslek Lisesi kurulacak. Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında gerçekleştirilen işbirliği protokolüyle meslek liselerinin turizm programları yeniden yapılandırılacak. Geleneksel Türk sanatları meslek lisesi kurulacak.  Tüm liselerin müfredatına müze eğitimi seçmeli ders olarak girecek.

 

GELENEKSEL TÜRK SANATLARI MESLEK LİSESİ KURULACAK

 

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla mesleki ve teknik eğitimi geliştirme yönünde üç önemli protokol imzalandı.  

Bu kapsamda, Meslek Liselerinin Turizm programları sektörün taleplerine göre yeniden yapılandırılacak. Geleneksel Türk Sanatları Meslek Lisesi kurulacak.

 

LİSELERE MÜZE EĞİTİMİ DERSİ GELİYOR

Müze Eğitimi dersi tüm ortaöğretim kurumlarında seçmeli olarak okutulacak.

İmzalanan protokol kapsamında turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmek amacıyla belirlenen meslek liselerinin eğitimleri yeniden yapılandırılacak.

 

İNGİLİZCE VE RUSÇA HAZIRLIK SINIFI GELİYOR

 

Turizm meslek liselerinin öğretim programına İngilizce ve Rusça yabancı dil hazırlık sınıfı eklenecek. Ayrıca, Almanca, Arapça, Çince ve Fransızca, yabancı dil eğitimi kapsamında seçmeli ders olarak okutulacak. Okulların öğretim programları sektörün ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda revize edilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı, öğrencilerin işletmelerde beceri eğitimi ve staj uygulamalarının gerçek hizmet ve üretim ortamında yapılmasını, öğrencilere burs verilmesini ve mezunların istihdamını sağlayacak.  

 

YENİ BİR LİSE TÜRÜ DAHA AÇILACAK

 

İlk kez, geleneksel Türk sanatlarına yönelik bir meslek lisesi kurulacak. Bu liseyle son yıllarda hat, ebru, minyatür, çini, tezhip, kalem işi, cilt, ahşap oymacılık, katı, dokumacılık gibi alanlarda yapılan çalışmaların verilecek eğitimle gelecek nesillere de aktarılması hedefleniyor.

 

İmzalanan ‘Geleneksel Türk Sanatlarını Gelecek Nesillere Aktarma ve Yaşatma İş Birliği Protokolü’ kapsamında ilk kez bu alanda eğitim verecek Geleneksel Türk Sanatları Meslek Lisesi kurulacak.

 

LİSE İSTANBUL’DA AÇILACAK

 

İlki İstanbul’da açılacak lisenin öğretim programı ve ders içerikleri alan uzmanları, sanatçılar ve iki bakanlığın uzmanları tarafından önümüzdeki günlerde belirlenecek. Öğrencilerin staj ve beceri eğitimleri bu alanda kurulmuş atölyelerde ve gerçek üretim ortamlarında yapılması sağlanacak.  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Geleneksel Türk Sanatları Meslek Lisesi’nde de okul eğitici ve yöneticilerinin hizmet içi ve işbaşı eğitimleri gerçekleştirilmesine destek verecek, öğrencilere burs verilmesini sağlayacak ve mezunların kamu kurum ve kuruluşlarında istihdamına yönelik mevzuat çalışmalarını gerçekleştirecek.

 

TÜM LİSELERE MÜZE EĞİTİMİ DERSİ GELİYOR

 

Protokol kapsamında tüm ortaöğretim kurumlarına ‘Müze Eğitimi’ seçmeli ders olarak okutulacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı dersin uygulamalarının yapılacağı müze ve ören yerlerinde müze dersi uygulamalarının niteliğini artıracak şekilde uzman, materyal ve rehberlik desteği sağlayacak ve öğretmenlerin müze ve ören yerlerine ücretsiz girişlerini sağlayacak.

25-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş