Arama sonuçları

Halk Eğitim kursları 'Hemba' ile dijital platforma geçiyor

Halk Eğitim kursları 'Hemba' ile dijital platforma geçiyor

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Halk Eğitimi Merkezleri Bilişim Ağı (HEMBA) dijital platform içeriklerinin sürekli zenginleştirilerek, tüm dünyadaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hizmet edecek "biricik" bir platform olacağını ifade etti.

Özer, Mogan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli'nde düzenlenen Halk Eğitimi Merkezleri Bilişim Ağı: "HEMBA" tanıtım toplantısında konuştu.

Özer, MEB'in de Kovid-19 sürecinde Eğitim Bilişim Ağı'nı (EBA) aktif bir şekilde kullandığını ifade etti. Göreve geldiğinde dijital içerik üretimi noktasında sadece EBA'nın olduğunu anımsatan Özer, şöyle dedi: "Öncelikle en kıymetli varlığımız olan öğretmenlerimizden başladık. Öğretmenlerimizin uzaktan mesleki girişimlerini desteklemeyle ilgili Öğretmen Bilişim Ağı'nı (ÖBA) oluşturduk."

DİL ÖĞRENME İÇİN DİJİTAL PLATFORM

Özer, geçen günlerde kullanıma sunulan "Diyalekt" İngilizce Dijital Eğitim Platformu'nu hatırlatarak şöyle dedi:

"Önümüzdeki günlerde gerçekten Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının dil öğrenmesiyle ilgili en önemli destekleyici mekanizma olacak. Ücretsiz bir şekilde erişilebiliyor. Türkçe Dijital Eğitim Platformu da hazırlandı, pazartesi günü itibarıyla inşallah onu da erişime açıyoruz. Dolayısıyla birken beş tane ilave dijital platform ile eğitim sistemimizi tahkim ettik."

HER VATANDAŞ İÇİN EĞİTİM

Milli Eğitim Bakanlığı'nın sadece eğitim çağı nüfusuna hitap etmediğini, tüm vatandaşların gelişmesi için her türlü eğitim mekanizmasını sunduğunu vurgulayan Özer, şunları kaydetti:

"2021 yılında yaklaşık 3-4 milyon vatandaşa hizmet veren bir Halk Eğitim Merkezi kapasitemiz vardı ve orada ciddi boşluk vardı. Çünkü Halk Eğitim Merkezlerinin geçmişine bakarsanız en fazla yararlananların kadınlar olduğunu görürsünüz, yüzde 60-70. Biz kadını desteklemediğimiz müddetçe, kadının eğitime erişimini, gelişimini desteklemediğimiz müddetçe sağlıklı bir toplum inşa edebilmemiz mümkün değil. Onun için Halk Eğitim Merkezlerine yeni hedef koyduk. 2022 yılında ayda 1 milyon vatandaşa erişecek şekilde kapasitemizi zorladık. 2022 yılının sonunda 12 milyon vatandaşa erişmeyi hedeflerken 13,5 milyon vatandaşa eriştik."

HEMBA platformundaki içeriklere e-Devlet üzerinden de erişim sağlanabildiğini belirten Özer, bu sayede sadece Türkiye sınırları içerisinde yer alan vatandaşların değil, yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da faydalanabileceğini bildirdi.

YURTDIŞI DESTEK SİSTEMİ

Yaygın eğitim içeriklerinin dijital bir platformla elektronik ortama taşındığı HEMBA platformunda yer alan kurs ve seminerlerin içerikleri, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü'nce hazırlandı.

Platform sayesinde yılda yaklaşık 12 milyon kişinin yararlandığı Halk Eğitim Merkezlerindeki yüz yüze eğitimlerden daha fazla vatandaş faydalanabilecek. İlk etapta 100 kurs ve seminerin dijital içeriği hazırlanan platformda bu sayının zamanla artması hedefleniyor.

Ayrıca HEMBA platformu içerisinde yurt dışında yaşayan öğretmenlerin mesleki bilgilerini geliştirmek ve eğitimlerini desteklemek amacıyla Yurtdışı Eğitim Destek Sistemi (YEDS) portalı da oluşturularak, öğretmenler için 50 kurs ve seminer yüklendi.

Hedef kitlesini ikili eğitim anlaşmalarının yapıldığı ülkelerde yaşayan öğretmenlerin oluşturduğu YEDS portalına ilk etapta Kosova Eğitim Ataşeliği tarafından bilgileri bildirilen 193 öğretmen tanımlandı.

06-05-2023


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş