Arama sonuçları

Hedef 1 milyon lisanslı satranç sporcusu

Hedef 1 milyon lisanslı satranç sporcusu

Hedef 1 milyon lisanslı satranç sporcusu. Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, uluslararası turnuvalarda 2016 yılında tarihi başarılara imza attıklarını, 2017 yılında hedeflerinin lisanslı satranç sporcusu sayısını bir milyona çıkarmak olduğunu söyledi.

Gülkız Tulay, 2017yılında Türkiye’de dev organizasyonlar yapmak için hazırlandıklarını söyleyerek, şöyle dedi: "2017 Avrupa Kulüpler Kupası ve Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı gibi dev organizasyonları Antalya’da gerçekleştireceğiz. 2017 yılında çocuklarımızı ve gençlerimizi satranç sporuyla tanıştırmaya devem edeceğiz. Hedefimiz 2017 yılında bir milyon lisanslı satranç sporcu sayısına ulaşmak."

ANAOKULU MÜFREDATINA SATRANÇ

Satranç sporunu daha da yaygınlaştırmak için ilköğretim, lise ve üniversitelerde çalışmalar yapmayı sürdüreceklerini aktaran Tulay, şöyle konuştu:  "Anaokullarında satrancın müfredata eklenmesi çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz. Yaş gruplarına ve Türkiye şampiyonalarına daha fazla sporcunun katılmasını sağlamak, il temsilcilerinin çalışmalarını daha verimli hale getirmek, eğitim kulüplerine daha çok destek vermek istiyoruz. Türkiye’nin 81 ilinde satranç merkezi açmak yeni yıl hedeflerimiz arasında yer alıyor."

BÜYÜKUSTA SAYISI 10 OLDU

Gülkız Tulay, Vahap Şanal ve Batuhan Daştan'ın da eklenmesiyle Türk satrancındaki büyükusta (GM) sayısının 10’a yükseldiğini ifade etti. Tulay, şunları kaydetti:

"Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de 42. Dünya Satranç Olimpiyatı’nda ülkemizi temsil eden A Milli Takımımız, olimpiyat tarihindeki en büyük başarıya imza atarak 4’üncü ile eş puanda 6’ncı oldu. Yunanistan'da, 21 ülkeden toplam 276 sporcunun yarıştığı Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası'nda milli takımımız 15 kupa ve 35 madalya kazandı. Sırbistan'da 13-19 Şubat 2016 tarihleri arasında düzenlenen Kapalı Uluslararası Usta (IM) Turnuvası'nda Ömer Faruk Özer, başarılı performansıyla birinci oldu. Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag’daki Açık Turnuvası’nda Uluslararası Usta Ekaterina Atalık, altın madalya aldı. Vahap Şanal ve Batuhan Daştan, turnuvalarda elde ettikleri üstün performansla 2 bin 500 Elo puanını aşarak bir satranç sporcusunun sahip olabileceği en büyük unvan olan büyükusta (GM) unvanını elde etti. 18 yaşındaki ülkemizin en genç büyükustası Vahap Şanal ve 19 yaşındaki Batuhan Daştan ile Türk satrancında büyükusta sayısı 10’a yükseldi.”

Bu blog AA abonesidir

30-12-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş