Arama sonuçları

Hedef KKTC’yi yükseköğretim adası yapmak

Hedef KKTC’yi yükseköğretim adası yapmak

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, "KKTC'ye yönelik en öncelikli hedeflerimizden biri, ülkenin yükseköğrenim adası olması, bu alanda marka haline gelmesi." dedi. TBMM Dışişleri Komisyonu’nun son toplantısında, Türkiye ile KKTC arasında Kültürel İşbirliği Protokolü ile Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin (ASBÜ) KKTC'de eğitim-araştırma yerleşkeleri kurmasına ilişkin anlaşmanın onaylanmasının uygun bulunduğuna dair iki ayrı kanun teklifi kabul edildi.

Komisyonda, milletvekillerine bilgi veren Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran, Türkiye'nin, KKTC'ye, egemen bir devlet olarak kendi ayakları üzerinde durabilmesi için her alanda desteğinin sürdüğünü söyledi. KKTC'nin, ekonomiden ulaştırmaya, sağlıktan tarıma her alanda kalkınmasına ve refahının artmasına güçlü katkı sağladıklarını dile getiren Kıran, ülkenin tanıtımı için birlikte çalıştıklarını belirtti.

YÜKSEKÖĞRETİMDE MARKA YAPMAK

KKTC'ye kültürün yanı sıra eğitim alanında da destekte bulunduklarını, yükseköğretim konularının, bu alanda öne çıktığını bildiren Kıran, "KKTC'ye yönelik en öncelikli hedeflerimizden biri, ülkenin yükseköğrenim adası olması, bu alanda marka haline gelmesi" dedi.

KKTC'de toplam 22 üniversitenin faaliyet gösterdiğini, Türkiye'den de Anadolu Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ), KKTC kampüsleri bulunduğunu aktaran Kıran, şöyle dedi.

BİR ÜNİVERSİTE DAHA ADADA

 "Ada'daki üniversitelerde bugün itibarıyla 108 binden fazla öğrenci öğrenim görüyor. İçinde bulunduğumuz akademik dönemde 144 ülkeden 45 bine yakın yabancı öğrenci de KKTC üniversitelerini tercih etmiş durumda. KKTC'nin artan üniversite sayısıyla yükseköğrenim alanında uluslararası çapta adından daha fazla söz ettirmesini hedefliyoruz. 15 Haziran 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararıyla KKTC'de Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı akademik birim tesis edildi. Bu kararı takiben Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Lefkoşa'da bulunan Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi ile protokol imzalayarak üniversiteyi devraldı, şimdiden de 700 öğrenciyle eğitim faaliyetlerine başladı."

Kıran, ASBÜ'nün, KKTC'de eğitim-araştırma yerleşkeleri kurmasına ilişkin anlaşma ile KKTC'nin tüzel kişiliğini temsil edeceğini, böylelikle üniversite arazi ve binalarının tahsisi, kiralanması ve satın alınması süreçlerinde yerel mevzuat bakımından yabancı sayılmayacağını, KKTC'de yerel üniversitelere sağlanan teşvik ve muafiyetlerden yararlanabileceğini aktardı.

ASBÜ'nün, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK), KKTC'deki muadili YÖDAK'ın oluşturduğu çalışma gruplarına ve üniversitelerarası akademik koordinasyon kuruluna asli üye olarak katılabileceğini dile getiren Kıran, şunları kaydetti:

"Anlaşma, öğretim üyelerinin özlük hakları ve öğrencilerin kabulü yöntemlerine dair hükümler de içeriyor. ASBÜ personeli, KKTC'de sözleşmeli olarak görevlendirilmesi halinde ASBÜ'den aylıklı izinli sayılacak. Görevli personel için gereken tüm izinler KKTC Çalışma Bakanlığı tarafından verilecek. Üniversitede öğrenim görmek üzere ülkemizden gidecek öğrenciler, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile seçilecek. Kıbrıslı Türk ve üçüncü ülke vatandaşı öğrenciler için ayrıca kontenjan belirlenecek. Mezun olacak öğrencilere, ASBÜ Kıbrıs Akademik Birimi diploması verilecek."

KİTAPLARA ISBN VERİLECEK

KKTC'de yayımlanan kitapların, uluslararası standart kitap numarası (ISBN) bulunmamasının, fuarlarda sergilenmesine engel teşkil ettiğine dikkati çeken Kıran, şöyle devam etti:

"KKTC'de yayımlanan kitaplara, ülkemizde ISBN verilmesi yoluyla bu sorunu çözmeye gayret edeceğiz. Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığının eserleri, KKTC Milli Kütüphanesi ve halk kütüphanelerine dağıtılacak. Tiyatro, opera, bale gibi alanlardaki çalışmaları destekleyeceğiz ve tecrübe paylaşımı yapacağız. Devlet tiyatrosu binasının yapımına, Atatürk Kültür Merkezi'nin tadilatına, belediyelerin kültür merkezlerine, halk kütüphaneleri projelerine, müzelere destek sağlamaya devam edeceğiz. KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı personeline yönelik eğitim programları düzenleyeceğiz. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın Türkiye'de ve üçüncü ülkelerde düzenleyeceği sanat ve kültür faaliyetlerinde Kıbrıslı Türk sanatçıların katılımları için ortak çalışmalar yürüteceğiz."

 

05-12-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş