Arama sonuçları

İstanbul Erkek Lisesi’nde Noel krizi var

İstanbul Erkek Lisesi’nde Noel krizi var

İstanbul Erkek Lisesi’nde Noel krizi var. Proje okullar arasında yer alan Türkiye’nin en köklü kurumlarından biri olan İstanbul (Erkek) Lisesi’nde Noel krizi yaşanıyor. 

Almanya’nın en çok okunan siyasi gazetesi De Welt “İstanbul’da Alman Lisesi’nde Noel Yasağı” başlıklı bir haber yayımladı. Proje okullar arasında yer alan ve Türkiye’nin en yüksek puanlı öğrenci alan liselerinden biri olan İstanbul (Erkek) Lisesi’nde 35 öğretmenin Noel tatillerinin iptal edildiği ve okulda Noel şarkı ve kutlamalarının “müfredatın bir parçası değil” denilerek kaldırıldığı yazıldı.      

Gazete İstanbul Erkek Lisesi’nin Türkiye’nin en köklü kurumlarından ve 100 yılı aşkın süredir eğitim veren İstanbul (Erkek) Lisesi’nde Noel ile ilgili tüm bilgilerin derslerden kaldırıldığını ve geleneksel olarak Alman Başkonsolosluğu’nda yapılan Noel konserinde de öğrenci korosunun katılmasını izin verilmediğini dile getirdi. Gazete bu uygulamanın da iki ülke arasında yapılan kültür anlaşmasına aykırı olduğunu savundu. 

Gazetenin İstanbul Erkek Lisesi’nde “Noel Yasağı” başlıklı haberinde özetle şunlara yer verildi: 

ALMAN KOROSU OLUŞTURULMUŞTU: İstanbul Lisesi’nde öğrencilerden oluşan bir Alman Korou oluşturulmuştu. Türk çocuklarından oluşan bu koro her yıl Alman Konsolosluğu’nda yapılan ulusal Noel etkinliğine katılıyor. Türk öğrenciler bu konsere haftalarca hazırlanıyordu. Bu yıl da konser için hazırlandılar. Ancak konserde kısa bir süre önce Türk okulunun katılımı iptal edildi. 

BU OKUL MİLYONLARCA EURO’YA MAL OLUYOR: Bu okul Alman vergi mükelleflerine her yıl milyonlarca Euro’ya mal oluyor. Almanya Türkiye’de Almanca eğitim veren okullara 80 öğretmen atıyor. Bu öğretmenlerin maaşları Alman vergi mükellefleri tarafından ödeniyor. Bu öğretmenlerin 35’i ise ülkenin en iyi lisesi ve Almanca eğitim veren lisesi olarak çok tanının İstanbul Lisesi’nde görev yapıyor. Bu öğretmenler sadece Almanya’dan gönderilmiyor, maaşları da Almanya’dan ödeniyor. 

NOEL MÜFREDATTAN ÇIKARILSIN: Geçtiğimiz Salı günü okula hem derslerden hem de etkinliklerden Noel’in çıkarılması bilgisi gelmiş. Ancak okulun yetkilileri bu iddiayı red etti. 

KONSERE KATILMADILAR: Geçtiğimiz hafta 15 Aralık’ta Alman Başkonsolosluğu’nda yapılan geleneksel Noel kutlamasına okulun korosunun katılmasına izin verilmedi. Okulda görevli 35 öğretmenin de Noel tatili iptal edildi. 

TEPKİLERE DE YER VERİLDİ

Gazetenin haberinde Proje Okullar uygulamasına da değinilerek, İstanbul Lisesi’nin de bu okullar arasında yer aldığı vurgulandı ve öğrencilerin mezuniyet töreninde bu uygulamayı protesto için okul müdürü konuşurken sırtlarını döndükleri anlatıldı. 

İSTANBUL LİSESİ AÇIKLAMA YAPTI 

İstanbul Lisesi de bugün yaptığı Alman basınında yer alan haberlerle ilgili yaptığı açıklamada şunlara yer verdi: 

“Alman basınında yer alan İstanbul Erkek Lisesi'nde Alman öğretmenlerin dini bayramları olan Noel hakkında bazı yasaklamaların yapıldığına dair yorumlar gerçeği yansıtmayan bir algı operasyonunun malzemesi haline dönüştürülmek istenmektedir. Bir asrı geçmiş Türk-Alman işbirliği ve yarım asırdır süre gelen eğitim anlaşmalarının önemi ve iki ülke için kazanımı unutulmamalıdır.  

ÖĞRETMENLER NOEL İLE İLGİLİ METİN KULLANIYOR

Son haftalarda yoğunlaşmak kaydıyla Alman öğretmenlerin derslerde -müfredatta öngörülmeyen bir biçimde- Noel ve Hıristiyanlık ile ilgili metinleri işlerken dışardanbakıldığında manipülasyona yol açacak söylemlere girildiğine ve öğrencilerin sorularına öğretmenler tarafından cevap verilmediğine dair bilgiler tarafımıza ulaşınca, okul idaremiz zaman kaybetmeden Alman Bölüm Başkanlığıyla bir toplantı düzenleyip bilgi istemiş, ayrıca bu tür söylentilere mahal verilmemesi, iki ülke arasındaki dikkate değer eğitim işbirliklerinin bozulmasına yol açabileceği belirtilerek, konuya hassasiyet gösterilmesi gerektiği önemle hatırlatılmıştır. 

DİNİ İÇERİKLİ BİR KONSER 

İstanbul Almanya Başkonsolosluğu’nun düzenlediği Noel konseri; ilk kez İlahiyat kökenli Alman Eski Bölüm Başkanı Michael Schopp zamanında başlatılmış, gönüllü olan Alman Lisesi, Avusturya Lisesi ve İstanbul Erkek Lisesi öğrencilerinden oluşan bir koroyla son 7-8 yıldır konsoloslukta kutlanılmaktadır. Günümüzdeki Alman Bölüm Başkanı’nın da dini içerikli olan bu konseri desteklemediğini ve laik bir eğitimden yana olduğunu belirttiği idari toplantımızda ‘istekli her öğrencinin velisinin izniyle konsere katılabileceği açık bir şekilde belirtilmiş, MEB mevzuatınca alınacak izin ve saatler içerisinde etkinliğin yapılabileceği net bir dille ifade edilmiştir’. 

ALMAN ÖĞRETMENLER İPTAL ETTİ

Ancak ilgili konser sorumlu Alman öğretmenler tarafından sebebi tarafımızca da anlaşılamayan bir gerekçeyle iptal edilmiştir. Okul yönetiminin yasağı veya engellemesinin söz konusu olmadığı, etkinliğin okul dışında akşam saatinde planlanmış olmasıyla da anlaşılmaktadır. 1000 yıllık bir tarihe sahip milletimizin farklı inanç ve düşüncelere gösterdiği saygı, hem Avrupa hem de tüm dünya tarafından kabul edilmekte, İstanbul’u fetheden komutanın İstanbul Rumlarına karşı yayınladığı özgürlük ve inanç hürriyeti fermanı hâlâ tarihteki parıltılı yerini korumaktadır.  Okul içerisinde Alman ve Türk öğretmenlerin, tüm öğrenci ve personelimizin en doğal hakkı olan inanç özgürlüğünü kısıtlayan hiçbir yasaklama söz konusu değildir ve olamaz. Alman Bölüm Başkanı ile yapılan toplantıdan sadece saatler sonra Almanya basını tarafından aranan okulumuz, olayları büyük bir hassasiyetle takip etmektedir. Yaratılan bu provokasyonların kime hizmet ettiği sorgulanmalıdır. Türk-Alman ilişkilerine hizmet etmediği ise aşikârdır. İlgili kamuoyuna saygılarımızla ilan olunur”

ÇİFT DİPLOMA İLE MEZUN EDİYOR

İstanbul (Erkek) Lisesi Almanca eğitim veriyor. Türkiye’de sadece 4 ilde sayıları 10 olan hazırlık sınıfı olan Anadolu liselerinden biri olan İstanbul Lisesi öğrencileri Abitur diploması ile mezun ediyor. 1957 yılında Türkiye ve Federal  Almanya  Hükümetleri arasındaki Kültür Anlaşması  çerçevesinde  sağlanan öğretmen ve eğitim materyali ile lise Almanca öğretime başladı. Okul TEOG puanıyla öğrenci alıyor ve Türkiye’nin en yüksek puanla öğrenci alan okulları arasında yer alıyor. İstanbul Erkek Lisesi 2014 yılında kabul edilen yasa ile Proje okullar arasında yer aldı. Proje okullarda müdür ve öğretmenler sınavla değil, Milli Eğitim Bakanı oluru ile atanıyor. 

Petek SAMATYALI

info@pervinkaplan.com

pervinkaplanblog@gmail.com

 

19-12-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş