Arama sonuçları

İşte gençlerin hali: Geçinemiyor, barınamıyor ve gelecek için kaygı duyuyor

İşte gençlerin hali: Geçinemiyor, barınamıyor ve gelecek için kaygı duyuyor

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), 2002 yılından bu yana burs ve mentorluk programlarıyla gençlere destek veren ve onların Türkiye’nin dört bir köşesindeki sosyal sorumluluk projelerini destekliyor. 2020 yılından bu yana Türkiye’de de hem özel sektör hem de sivil toplum kuruluşları tarafından kutlanan Paylaşma Günü’nde gençlerin yaşadıkları sorunları paylaşıyor.

GENÇLERİN SIKINTILARI VAR

Gençlerin kaleme alarak hazırladıkları videoyu paylaşan TOG, popüler şarkıları gündemdeki sorunlara dikkat çekerek değiştiren ve @Yellowossi olarak bilinen genç Influencer Osman Zurnacı ile de bir şarkı hazırladı. Hiciv dolu şarkılarıyla “Sanat toplum içindir” diyen @Yellowossi, gençlerin okulda ve mezuniyetlerinde yaşadıkları kaygıları, maddi sorunları ve son dönemde özellikle yurtlarda yaşanan riskleri öne çıkardı. 

GENÇLER NE DİYOR? 

2022 TÜİK verilerine göre Türkiye’de 15-24 yaş grubunda 13 milyon genç yaşıyor. Bu 85 milyon’luk nüfusun, %15’inden fazlasını oluşturuyor. Gençlerin yurtlarda yaşadıkları sıkıntılar, barınma ve beslenme gibi temel ihtiyaçlarını dahi karşılamakta güçlük çekmeleri, mezun olduktan sonra yaşadıkları gelecek kaygıları hayatlarını daha da zorlaştırıyor. 

Konrad-Adenauer-Stiftung Türkiye tarafından 2023 yılında Z kuşağıyla 16 ilde yapılan Türkiye Gençlik Araştırması’na göre gençlerin durumu şöyle:  

-%31’i üniversite eğitimine devam edemiyor 

-%62’si öğrenimini sürdürürken ekonomik olarak zorluk çekiyor 

-%79’u telefon ve internet giderlerini, %43’ü ise ulaşım giderlerini, %56’sı beslenme   giderlerini dahi karşılamakta zorluk çekiyor 

-%38’i barınma giderlerini karşılamakta zorluk çekiyor 

-%63’ü tercih imkanı olsa farklı bir ülkede yaşamak istiyor 

-%33'ü sosyal aktivitelere katılmıyor 

-%24’ü işsiz, %41’i kendi işini kurmayı planlıyor 

-%59'u dijital yetenekler konusunda kendini yeterli görüyor 

-%18’i yaşamından memnun 

NELERE İHTİYAÇLARI VAR?

2022 yılında TOG’un Konda ile yaptığı Üniversiteli Gençlerin İhtiyaçları Araştırması verileri ise şöyle: 

-%59.3 ‘u burs desteğine, %54.2’si psikolojik desteğe, 32.4’ü bilgisayara, 31.5’i kitaba, 26,9’u mentorluğa ihtiyaç duyuyordu. 

-Yaklaşık 3’te 1’i kitap, dergi, online kültür-sanat içerikleri için para harcamıyordu.

-% 42,5’i tiyatro, sinema gibi aktivitelere para harcamıyor veya harcayamıyordu.

-Pek çoğu barınma sebebiyle üniversite eğitimine devam edemiyordu. 

DEPREM DAHA ARTIRDI

Üstelik bu verilerin %18’i afet bölgesinde yaşayan gençlerden oluşuyordu. 6 Şubat’ta yaşanan deprem, gençlerin ihtiyaçlarının daha da artmasına neden oldu. 2022-2023 eğitim yılı Türkiye Yüksek Öğretim Kurulu verilerine göre; depremden etkilenen 676.000’den fazla üniversite öğrencisi bulunuyor.

Toplum Gönüllüleri Vakfı, gençlerin ihtiyaçlarının duyulması, görünür olması ve gerekli politikalarla çözümlenmesi için herkese çağrıda bulunuyor. Gençler hazırladıkları videoda; “hayallerinin olduğunu, destek görmeyi beklediklerini, barınma ve beslenme sorunun çözülmesini, kültür-sanat faaliyetlerine kolayca ulaşabilmeyi ve hobilerinin olmasını istediklerini” söylüyor.

02-12-2023


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş