Arama sonuçları

Kılıçdaroğlu'ndan KPSS açıklaması: Merak etmeyin, birkaç ay sonra kökten çözeceğiz

Kılıçdaroğlu'ndan KPSS açıklaması: Merak etmeyin, birkaç ay sonra kökten çözeceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KPSS'de soruların çalındığı iddialarına ilişkin olarak sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu KPSS ile ilgili “Merak etmeyin, birkaç ay sonra kökten çözeceğiz” dedi.

BİRKAÇ AY SONRA KÖKTEN ÇÖZECEĞİZ

Kılıçdaroğlu’nun Twitter’dan yaptığı paylaşımı ise şöyle:

“KPSS ile ilgili yorum yapmıyorum çünkü sınavın şaibesi bir yana, mülakatlar zaten şaibeli, haliyle sonuçlar kesin şaibeli. Bakanlığa da bunun için gitmiştim. Sarayın kendi şaibesini çözme şovuna ise sadece gülüyorum. Merak etmeyin, birkaç ay sonra kökten çözeceğiz.”

NE OLMUŞTU?

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) geçtiğimiz pazar günü iki oturumda gerçekleştirildi. Sınavın ardından KPSS cevap anahtarı, ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden yayımlanırken sosyal medyada soruların sızdırılmasıyla ilgili iddia ortaya atıldı. Cevap anahtarının yayımlanmasının ardından Twitter'da "KPSS'de ikinci FETÖ skandalı" ile etiket açıldı. Sosyal medya kullanıcıları, öğrenciler ve sendikacılar soruların daha önce özel bir kurumun YouTube sayfasından paylaşıldığını, hatta WhatsApp gruplarından dağıtıldığını iddia etti.

Bu iddialar üzerine önce Eğitim Gücü Sendikası; ÖSYM ve YÖK hakkında suç duyurusunda bulundu. CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, MEB'in cevaplandırması istemiyle TBMM'ye taşıdı. Öte yandan ÖSYM'den yapılan açıklamalarda iddiaların asılsız olduğu kaydedildi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 2022 KPSS Lisans oturumundaki bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili Devlet Denetleme Kuruluna inceleme talimatı vermiştir. İnceleme en kısa sürede neticelenecek ve kamuoyu ile paylaşılacaktır" denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da sosyal medyadan yaptığı paylaşımda da şu ifadeleri kullandı: "Devlet Denetleme Kurulumuzun 2022 KPSS ile ilgili yapacağı inceleme sonucunda elde edilen veriler titizlikle değerlendirilecek, gerekli adımlar ivedilikle atılacaktır. Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz."

Sorular ile ilgili iddialar üzerine Yediiklim Yayınevi yetkilileri ise  tüm soruların iddia edildiği gibi aynı olmadığını "Bir iki soru aynı diye algı yapmaya gerek yok" açıklamasını yaptı.

03-08-2022


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş