Arama sonuçları

Lise son ‘sınava hazırlık sınıfı’ mı olacak?

Lise son ‘sınava hazırlık sınıfı’ mı olacak?

Lise son ‘sınava hazırlık sınıfı’ mı olacak? Lise son sınıf öğrencilerinin üniversite sınavlarına hazırlanmak için “özürlü” ve “özürsüz” devamsızlık haklarını sonuna kadar kullandıkları bilenen bir gerçek. İşte bu gerçeği Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) da kabul ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, ortaöğretimde ders saat ve programlarını belirlerken 'üniversite hazırlık' için de düzenleme yapıyor. Sabah’tan Safure Cantürk’ün haberine göre lise son sınıf sınava hazırlık sınıfı olacak.

LİSE SON ‘SINAVA HAZIRLIK SINIFI’ MI OLACAK?

Yeni düzenlemeye göre lise son sınıfta ders işlenmeyecek öğrenciler üniversite hazırlık için öğretmenler eşliğinde soru çözecek. Milli Eğitim Bakanlığı, ortaöğretim ders saat ve programlarını değiştirme kararı aldı. Zorunlu ders saatlerini azaltmanın yanı sıra 12'inci sınıfın da üniversiteye hazırlık yılı olarak belirlenmesi konusunda görüş birliğine varıldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un talimatıyla devam eden ortaöğretim müfredat ve ders programı ile ilgili çalışmanın sonuna gelindi.

LİSEDE ZORUNLU DERSLER BELİRLENDİ

 
Yeni çalışmaya göre ortaöğretimde öğrenciler Türkçe, Matematik, Tarih ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi zorunlu temel dersler olacak. Öğrencinin okuduğu okul türü ve ilgi alanına göre zorunlu derslerin sayısında artış planlanırken diğer derslerin seçmeli olması bekleniyor.

KURS YERİNE OKULA GELECEKLER

 
Yeni programın en büyük değişimi ise Lise 3'üncü sınıfta müfredat tamamlanmış olacak. Öğrenciler lise son (12'nci sınıfta) üniversiteye hazırlık için okula gelecek. Öğretmenler eşliğinde üniversite sınavına uygun şekilde soru çözme, sınav konularındaki eksikliklerini giderme ile ilgili çalışacaklar.

ÜCRETSİZ OLARAK YAPACAKLAR


MEB'in yeni açılımı ile öğrencilerin 12'nci sınıfta devamsızlık ve sahte rapor alma gibi girişimlerden kurtaracak. MEB ayrıca 12'nci sınıfta öğrencileri okul müfredatından muaf ederken aynı zamanda aileleri de dershane ya da kurs masrafından kurtaracak. Öğrenciler, dershane ya da kursta yaptıkları faaliyetlerin aynısını okulda ücretsiz yapma imkanı bulabilecek.

MEB: KAMUOYU İLE PAYLAŞILACAK

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ise son sınıfların sınava hazırlık sınıfı olarak kurgulanmasının söz konusu olmayacağını belirterek, şu açıklamayı yaptı:

"Lise son sınıfta ders işlenmeyecek' ifadesi gerçeği yansıtmamaktadır. Sayın Bakanımızın bu konuda yapılacak düzenlemelere ilişkin medyaya yansıyan açıklamalarıyla örtüşmeyen haber, yorum ve değerlendirmeleri teyit etmediğimizi bildiririz. Konuya ilişkin yapılacak düzenlemeler bütüncül bir şekilde kamuoyu ile paylaşılacaktır."

21-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş