Arama sonuçları

Meslek yüksekokullarına IT dersleri

Meslek yüksekokullarına IT dersleri

Meslek yüksekokullarına IT dersleri geliyor. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç dünyadaki işlerin yüzde 90’nın bilişim teknolojileri (IT) yetenekleri gerektirdiğini söyledi. Saraç,  “Ötelemeye zamanımız yok. Bugün işe başlamadığımız takdirde gelişen ve hızla ilerleyen süreçlere uyum sağlamamız yarın mümkün olmayabilir” dedi. 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından düzenlenen “Geleceğin Meslekleri, Mesleklerin Geleceği” konulu çalıştayının açılışını  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç yaptı. 

YÖK Başkanı Saraç, dünyanın büyük bir değişim içinde olduğunu anlattı. Saraç meslek yüksekokullarında da IT derslerinin başlayacağını söyledi. Saraç şunları söyledi: 

“Bugün iş dünyası neredeyse tüm alanlarda farklı bir teknolojik altyapı kullanmakta, geleneksel iş tanımlarının ötesindeki istihdam pozisyonlarına eleman aramakta, yatırımlarını sürdürmek ve geliştirmek için farklı donanımlara sahip işgücünün ihtiyacını duymakta ve bu farklı düzeyler ve yeteneklerdeki işgücünün dönüşüm süreçlerine uyumunu istemektedir. Geleceğin meslekleri ve iş dünyasının yeni ihtiyaçları, yükseköğretimde de alışık olduğumuz statik bir sistemden daha dinamik sistemlere geçilmesini zorunlu kılmakta.

ÖTELEMEYE ZAMANIMIZ YOK, YARIN GEÇ OLABİLİR

Neyin nasıl yapılacağı kadar, ne kadar sürede yapılması da önemli ve beklemeye, ötelemeye, zamana yaymaya vaktimiz yok. Bugün işe başlamadığımız takdirde gelişen ve hızla ilerleyen süreçlere uyum sağlamamız yarın mümkün olmayabilir. Eğitimde yeni yetkinliklerin bir an önce kazandırılması ve yeni yetenek eğitimlerinin hızla uygulamaya girmesi beklentisi haklıdır ve icraat beklemektedir.

Çünkü ekonomideki bu dağılım KOBİ sektöründe önemli bir gelişmeye yol açmıştır. Bu durum bize otomasyon ve yapay zekanın toplumun her kesiminde kullanılabildiğini göstermektedir. Bütün bu gerekçelerle biz de meslek yüksekokullarımızda IT teknolojilerini ders olarak vermeye kararlıyız.

05-11-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş