Arama sonuçları

Milli Eğitim Şurası artık toplanmayacak mı?

Milli Eğitim Şurası artık toplanmayacak mı?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Millî Eğitim Şûrası Yönetmeliği'nin kaldırılmadığını ve MEB Şûrası'nın toplanmaya devam edeceğini duyurdu. Bakanlık yaptığı açıklamada 10 Aralık 2022 tarih ve 32039 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Yönetmeliği'nin 6 ve 16'ncı maddeleri kapsamında hazırlanan "Millî Eğitim Şûrası Yönergesi", Mart 2024 tarih ve 2796 sayılı Tebliğler Dergisi'nde yayımlandığını hatırlattı. Açıklamada, “Böylece Millî Eğitim Şûrası ile ilgili çalışmalar, Millî Eğitim Şûrası Yönergesi ile yürütülecektir. Dolayısıyla mülga duruma düşen Millî Eğitim Şûrası Yönetmeliği'nin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Yönetmelik, Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlükten kaldırılmıştır” denildi.

Millî Eğitim Şûrası Yönetmeliği'nin kaldırılması üzerine “Milli Eğitim Şurası da artık yapılmayacak mı?” tartışmaları başlamıştı. Bu tartışmalar üzerine MEB, açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “1921 yılında Maarif Kongresi adı altında Anadolu'nun işgal altında olmayan bölgelerinden heyetlerin katılımıyla başlayan, eğitimle alakalı meselelerin ilgili taraflarca görüşülmesi hususu yıllar içinde şûra toplantılarına dönüşmüştür. Bugüne kadar Türk millî eğitim sisteminin tarihinde ve gelişiminde önemli roller alan 20 Millî Eğitim Şûrası gerçekleştirilmiştir.  

21’NCİSİ İÇİN HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR

Ayrıca Bakanlığımızın ilgili birimlerince 21. Millî Eğitim Şûrası'nın düzenlenmesi amacıyla yapılan hazırlıklarda önemli bir aşamaya gelinmiş; "dijital vatandaşlık, kültürel mirasın teknolojik aktarımı, eğitimde yapay zekâ, öğretmen ve yönetici yetiştirme ve mesleki gelişimde dönüşüm, yeni teknolojiler ve öğrenme ortamlarının dönüşümü, eğitimde yeşil dönüşüm ve teknolojik sürdürülebilirlik, teknoloji kullanımı ve etik, eğitim teknolojilerinde erişilebilirlik ve kapsayıcılık" gibi birçok başlıkta istişareler için teknik ön çalışmaların planlanması tamamlanmış durumdadır.

TAVSİYE KARARLARI ALMAYA DEVAM

Bakanlığımızın bilimsel danışma kurulu olan şûra, evrensel değer ve standartlar göz önünde bulundurularak kalite, eşitlik ve etkililik ilkeleri ile millî ve toplumsal değerlere dayalı bir Türk millî eğitim sistemini geliştirmek amacına katkı sağlamak ve niteliği yükseltmek için eğitim öğretimle ilgili konuları tetkik etmeye ve tavsiye kararları almak üzere toplanmaya devam edecektir.

KARARLAR TARTIŞMALI OLMUŞTU

Milli Eğitim Şurası 7 yıl aranın ardından Kasım 2021 tarihinde toplanmıştı. Eğitimcilerin “gizli gündem var, okul öncesine din eğitimi getirilmek isteniyor, bu madde şura kararı olarak çıkacak” uyarıları yaptığı Milli Eğitim Şurası’ndan bu karar çıkmıştı.

Komisyonların toplantısının ardından Genel Kurul’a ek madde olarak gelen ve oy çokluğuyla kabul edilen maddelerden birisi de okul öncesi eğitime “din eğitimi” olmuştu. Komisyonlarda böyle bir karar alınmamasına rağmen, Genel Kurul'a oylanmak üzere  4 ek madde geldi. Bu maddelerden birisi ise okul öncesi eğitime din eğitimi eklenmesiydi. Genel Kurul'da apar topar onaylanan bu maddeye sadece 46 eğitimci şerh koydu. Ama mu madde oy çokluğuyla geçmişti.

24-03-2024


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş