Arama sonuçları

Noel yemeğine katılan 129 kişide saptandı

Noel yemeğine katılan 129 kişide saptandı

Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü, Oslo'daki Louise restoranında 18 Kasım'da topluca yenilen Noel yemeğine katılan 120 kişide Covid-19'un Omicron varyantı tespit edildiğini duyurdu. Ülkenin devlet televizyonu NRK'nin haberinde, Norveç Enerji Şirketi Scatec'in Noel yemeğine katılanlar arasında Güney Afrika'dan iş gezisinden gelenler bulunduğunu ve bu kişiler aracılığıyla Omicron varyantının bulaştığı ifade edildi.

NOEL YEMEĞİNE KATILANLAR

Oslo Belediyesi, 18 Kasım'da söz konusu restoranda bulunanlardan, belediye ile iletişime geçmesini istedi. Cumhuriyet’in haberine göre Norveç Sağlık Müdürü Yardımcısı Espen Rostrup Nakstad “Covid-19'un Omicron varyantının avantaja dönüşebileceğini” iddia ederek, şöyle dedi: "Omicron'un semptomlarının çok hafif olduğu ve hastalığın hafif belirtilerle seyrettiği rapor ediliyor. Eğer böyleyse, insanları ciddi şekilde hastalandırmadan ve sağlık sitemini zorlamadan Covid-19 karşı geniş bir bağışıklığa yol açabilir. Zaten istenen sonuç da bu."

Oslo Belediyesi’nden 2 Aralık'ta yapılan açıklamada, ilk belirlemelere göre söz konusu yemeğe katılan en az 50 kişide Omicron varyantının tespit edildiği, bu sayının artmasının beklendiği ve temaslı kişiler üzerinden takip yapılarak salgının kontrol altına alınmaya çalışıldığı bilgisi verildi.

Norveç'te şimdiye kadar 282 bin 918 kişide Covid-19 vakası tespit edilirken, virüs nedeniyle 1093 kişi hayatını kaybetti.

 

05-12-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş