Arama sonuçları

OECD: Matematiği iyi ise sağlığı da iyi

OECD: Matematiği iyi ise sağlığı da iyi

OECD: Matematiği iyi ise sağlığı da iyi. OECD araştırmasına göre yüksek matematik becerilerine sahip yetişkinlerin sağlıklarının yüzde 22 oranında daha iyi olduğu ortaya çıktı.

OECD’nin yaptırdığı Yetişkin Beceri Araştırması (PIAAC) sonuçlarından yola çıkarak yeni bir analiz yayınladı. Hürriyet’ten Önder Öndeş’in haberine göre yüksek matematik becerilerine sahip yetişkinlerin sağlıklarının yüzde 22 oranında daha iyi olduğu görüldü. OECD’ye göre bunun arkasında matematikte başarılı olanların kendi sağlık durumlarını daha etkili takip edebilmeleri yatıyor.

OECD: MATEMATİĞİ İYİ İSE SAĞLIĞI DA İYİ

 OECD’nin analizinde öne çıkan başlıklar şöyle:

“Birçok ülkede yüksek matematik becerilerine sahip yetişkinler, sağlık durumlarını düşük seviyedekilere göre yüzde 22 daha fazla oranla ‘çok iyi’ diye tanımlıyor. 16-25 yaş arasında bu fark 5.5’e gerilerken, 55-65 yaş arasında yüzde 32’ye yükseliyor. Yaş arttıkça makas büyüyor.
Günümüzde sağlık sistemleri değişiyor. Artık hastalar kendi testleriyle ilgili sonuçları yorumlayabiliyor. Bu sonuçlarda matematiksel ifadeler yer alıyor. Matematik becerileri daha yüksek olan yetişkinler, diğerlerine göre bunları çok daha etkili bir şekilde kullanabilir.”

 

30-03-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş