Arama sonuçları

Okul çok ama öğrenci sayısı düşüyor

Okul çok ama öğrenci sayısı düşüyor

AKP eğitimde 2012’den sonra en çok imam hatipleri önemsedi ve bu okulların sayısını artırdı. Buna karşın öğrenci sayıları ise aynı oranda artmak bir yana 2015’ten sonra azalma eğilimi gösterdi. Liselerde imam hatip başına öğrenci sayısında azalma yaşandı. Birgün’den Mustafa Kömüş’ün haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) “Geçmişten günümüze sayılarla eğitim” broşürü okullar arasında yapılan ayrımcılığı bir kez daha ortaya koydu. 

SAYILARI HIZLA ARTTI

MEB’in verilerine göre imam hatip liselerinin sayısı 2014-2015 eğitim-öğretim yılında 1017’ydi. Öğrenci sayısı ise 546 bin 443’tü. Okul başına öğrenci sayısı ise 537’ydi. Bu tarihten itibaren öğrenci sayısı düşmesine rağmen okul sayısı ise artmaya devam etti. 2022-2023 yılında öğrenci sayısı 480 bin 484’e düştü, okul sayısı ise 1714’e yükseldi. Öğrenci başına okul sayısı 280’e geriledi. 

DİĞER OKULLARINDA DURUM NE OLDU?

Buna karşın diğer okul türlerinde benzer bir durum yaşanmadı. Sadece okul sayısında değil başka konularda da imam hatiplere ayrıcalık sağlanıyor. Ortaöğretim kademesindeki din öğretiminde öğrenci sayısı 30’dan fazla olan şube oranı yüzde 12’ye düştü. İmam hatip liselerinde tekli eğitimdeki öğrencilerin oranı yüzde 99,2 olarak kaydedildi. Dini eğitim yapan okullardaki, “Ferah ortama” karşın Anadolu, fen ve sosyal bilimler liselerindeki sıkışıklık resmi verilere yansıdı. 30’dan fazla öğrencisi bulunan şube oranı Anadolu, fen ve sosyal bilimler liselerinde yüzde 52’ye kadar yükseldi. Genel ortaöğretimde, tekli eğitimdeki öğrencilerin oranı da dini ve mesleki ortaöğretim kurumlarının gerisinde kalarak yüzde 93 olarak hesaplandı. 

Bütün bunlara karşın imam hatiplerin başarısızlığı ise dikkat çekiyor. Ortaöğretimde 20 gün ve üzerinde devamsızlık yapan öğrencilerin en yüksek ikinci okul türü imam hatipler oldu. İmam hatiplerde 20 gün ve üzerinde devamsızlık yapan öğrencilerin oranı yüzde 29,3 olarak saptandı.

15-04-2024


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş