Arama sonuçları

Okullara sosyal medya uyarısı geldi

Okullara sosyal medya uyarısı geldi

Okullara sosyal medya uyarısı geldi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yayımladığı genelgede okulları sosyal medya kullanımı konusunda da uyardı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz imzasıyla okullarda güvenlik önlemlerinin alınması konusunda genelge yayımlandı. Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan ve illere gönderilen genelgede, okul giriş ve çıkışlarında gerekli kontrollerin yapılması, çevre trafiğinin gözetim altına alınması, okul ziyaretçilerine giriş çıkış kartı verilmesi istendi.

OKULLARA SOSYAL MEDYA UYARISI GELDİ

Genelgede okullara sosyal medya kullanımı konusunda da uyarı yapıldı. Okul ve kurumlarda bilişim araçları ve sosyal medya kullanımında dikkat edilmesi gerekenler genelgede şöyle sıralandı:

"Zararlı, bölücü, yıkıcı, toplumun genel ahlak kurallarıyla bağdaşmayan ve şiddet içerikli amaçlar için kullanılmaması, eğitim öğretim faaliyetlerine ve bireylere, maddi ve manevi zarar vermemeleri için gerekli tedbir ve gözetimlerin sürdürülmesi, ahlak dışı ve şiddeti özendiren sesli, sözlü, yazılı ve görüntülü içeriklere okul ve kurumlarda, eğitim ortamlarında izin verilmemesi, derslik, laboratuvar ve benzeri eğitim öğretim faaliyetlerinin yürütüldüğü alanlarda iletişim araçlarının kullanılmasına izin verilmemesi ve gerekli tedbirlerin alınması."

 

OKUL ÇEVRELERİNİN GÜVENLİĞİ NASIL SAĞLANACAK?

Genelgede okul çevresinde varsa metruk binaların yıkılmasının sağlanması istendi. Genelgede, öğrenciler için tehlike oluşturan trafo, yüksek gerilim hatlarının okul bahçelerinden kaldırılması vurgulandı. Ayrıca okul çevresinin aydınlatılması, tehlikeli iş ekipmanlarının periyodik kontrollerinin yapılması, okullarda görev alacak güvenlik görevlilerinin eğitimlerinin verilmesi ve her eğitim öğretim dönemi başında gerekli güvenlik tahkikatlarının yapılması da istendi.

SERVİS ARAÇLARININ KONTROLÜ

 

Servis aracı ile okula gelen çocukların iniş ve binişteki kontrollerinin nöbetçi öğretmen veya idareci tarafından yapılmasına da dikkat çekildi. Genelgede, servis görevlilerince öğrencilerin güvenli şekilde servis aracına binip inmelerinin ve gerektiğinde karşıdan karşıya geçmelerinin sağlanmasının önemine dikkat çekildi.

RİSK GRUBUNDAKİ ÖĞRENCİLER BELİRLENECEK

Genelgede, madde kullanımı ve bağımlılıkla mücadele kapsamında risk grubunda olan öğrencilerin de tespit edilerek, ailesi ile iş birliği yapılması, okula devamlılıklarının temini ve okul başarısının artırılmasına yönelik rehberlik servisi çalışmalarının sürekli takibi istendi.

Genelgede, okul bina ve eklentilerinde, kamera ve alarm sistemlerinin kurulması, okul çevre ve alan güvenliğinin kamera izleme, kayıt ve takip süreçlerinin yönetilmesi istendi.

 

27-04-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş