Arama sonuçları

OKULLARI TANIYALIM: İSTANBUL ERKEK LİSESİ: PUANI, ÜNİVERSİTE BAŞARISI

OKULLARI TANIYALIM: İSTANBUL ERKEK LİSESİ: PUANI, ÜNİVERSİTE BAŞARISI

OKULLARI TANIYALIM: İSTANBUL ERKEK LİSESİ: PUANI, ÜNİVERSİTE BAŞARISI.

Türkiye’nin en köklü okullarından biri de İstanbul Erkek Lisesi. 36 yıl önce adından ‘Erkek’ çıkarılan ve İstanbul Lisesi olan okul, eski adına geri döndü. Mezunları, öğrencileri ve yöneticileri tekrar eski adını kullanabilmek için Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) müracat etti. Okulun adı da 36 yıl sonra İstanbul Erkek Lisesi oldu. Gerçi bu süre içinde de hep İstanbul Erkek Lisesi olarak tanımlandı.

İstanbul Erkek Lisesi, Fatih’te, Cağaloğlu’nda. Yine en yüksek puanla öğrenci alan Türkiye’nin en köklü Anadolu liselerinden birisi. Hazırlık sınıfı olan sayılı liselerden biri.

OKULLARI TANIYALIM: İSTANBUL ERKEK LİSESİ: PUANI, ÜNİVERSİTE BAŞARISI

İstanbul Erkek Lisesi’nin tarihi de 1884 yılına kadar uzanıyor. Her ne kadar adında Erkek olsa da karma eğitim var. Yani kız ve erkek öğrenciler birlikte okuyor. 1917 yılından bu yana Almanca eğitim veriyor. Bir yıl Almanca hazırlık sınıfı var.

İSTANBUL ERKEK LİSESİ PROJE OKUL

Türkiye’nin en yüksek puanlı ve köklü okulları 2004 yılında yapılan yasa değişikliği ile Proje okul ilan edildi. Bu okullar arasında İstanbul Erkek Lisesi de bulunuyor. Bunun anlamı şu. Öğrencileri gibi yönetici ve öğretmenleri de eskiden sınavla seçilirken, şimdi bakan oluruyla atanıyor.

İSTANBUL (ERKEK) LİSESİ’NE NASIL GİRİLİR?

Lise öğrencilerini sınavla Liseye Geçiş Sınavı LGS puanlarına göre alıyor. Tercih listesi hazırlanıyor ve MEB okula puan üstünlüğüne göre öğrencileri kontenjan kadar yerleştiriyor.

İSTANBUL ERKEK LİSESİ KONTENJANI NEDİR?

2018-2019 öğretim yılı hazırlık sınıfı kontenjanı 180 olmuştu.

İSTANBUL ERKEK LİSESİ’NİN TABAN PUANI NEDİR?

 

İlk merkezi yerleştirme puanı 469.4590

 

NAKİLLER DÖNEMİNDE PUANI DEĞİŞTİ Mİ?

 

Birinci nakil dönemi puanı 469.3628

İkinci nakil dönemi puanı 469.3628.

Üçüncü nakil dönemi puanı 469.3628

Dördüncü nakil dönemi puanı: 469.3628

 

EĞİTİM SÜRESİ NEDİR?

 

Bir yıl Almanca hazırlık okutuyor. Yani eğitim süresi 5 yıl.

 

YATILI OKUMAK MÜMKÜN MÜ?

 

İstanbul Erkek Lisesi'nin pansiyonu depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle 2016 yılında yıkılarak, yeniden yapılmaya başlandı.  Mevcut öğrenciler yakınlardaki okulların pansiyonlarına yönlendirilirken, hazırlık sınıfına yatılı öğrenci alınmasına da son verildi. Bu yıl da MEB'in açıkladığı sınavla öğrenci alan liseler listesinde İstanbul Lisesi'nin yatılı kontenjanı yok notu düşüldü. Ancak Okul Aile Birliği gelecek öğrencilere yer bulma konusunda yardımcı olacaklarını söylüyor.

 

İSTANBUL ERKEK LİSESİ PARALI MI?

 

Hayır, İstanbul Lisesi bir devlet okulu. Öğrenim için ücret ödenmiyor. Ama bazı veliler 5 bin TL yardım adı altında kayıt olurken ücret alındığını da söylüyor.

ALMANCA DIŞINDA BAŞKA HANGİ DİLLER ÖĞRETİLİYOR?

 

 

Okulda Almanca eğitim veriliyor. İkinci yabancı dil İngilizce. Fizik, kimya, biyoloji, geometri ve matematik derslerini Alman öğretmenler veriyor. Okulda 34 Alman öğretmen bulunuyor.

 

İSTANBUL ERKEK LİSESİ DİPLOMASININ ÖZELLİĞİ NEDİR?

 

Okul Abitur (Alman Eğitiminde Üniversiteye Giriş Sınavı ) diploması veriyor. Yani öğrenciler Almanya'daki liselerden mezun olan öğrencilerle aynı haklara sahip. Bu diploma ile Almanya başta birçok ülkeye başvurabiliyor. Türkiye'deki vakıf üniversitelerinden de yüzde 100'e varan oranlarda burs alabiliyor.

 

Ayrıca okuldan Sprachdiplom (Alman Dil Diploması) alınıyor. Öğrencilerin okuma, yazma, konuşma becerilerine göre diplomalarında dil yeterliliklerini belirtmek için B2 ya da C1 yazıyor. Bu belge Alman üniversitelerinde bir dil belgesi olarak kabul ediliyor. Alman üniversitesine bu diplomayla başvurmak için Türkiye'de bir bölüm kazanmak gerekiyor.

 

OKULUN FİZİKİ OLANAKLARI NEDİR?

 885 öğrencinin öğrenim gördüğü okulda 71 öğretmen görev yapıyor. 2 rehber öğretmen bulunuyor. Okulun fiziki olanakları da şöyle sıralanıyor:  

Derslik:34

Müzik Sınıfı:1

Resim Sınıfı:1

BT Sınıfı:2

Kütüphane:1

Fen Laboratuarı:10

Konferans Salonu:1

Spor Salonu:1

Öğretim Şekli:Tekli

Yemekhane :1

Kantin :1

 

 

İSTANBUL ERKEK LİSESİ’NİN ÜNİVERSİTE BAŞARISI NEDİR?

Lisenin internet sitesindeki veriler maalesef 2018 yılını değil, 2017 yılını gösteriyor. 2017 yılında okuldan 172 öğrenci mezun oldu.

Bu öğrencilerin 90’ı yurtiçindeki üniversitelere yerleşti. Bu üniversitelerden de ilk sırayı 17 öğrenci ile Koç, 14 öğrenci ile Boğaziçi üniversitesi alıyor. Daha çok İstanbul’daki üniversiteler tercihleri oluyor.

 

ALMANYADAKİ ÜNİVERSİTELERE GİTTİLER

 

71 öğrencisi ise ağırlıklı olarak Almanya’da üniversitelere gitti. Yüzde 41 öğrenciler yurtdışı üniversitelere gitti. Mezunların 11’si ise tercih yapmadı.

 

 

11-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş