Arama sonuçları

Okurken burs, mezuniyetten sonra 10 bin TL maaş

Okurken burs, mezuniyetten sonra 10 bin TL maaş

Okurken burs, mezuniyetten sonra 10 bin TL maaş. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Türkiye'de üç meslek lisesinde "değirmencilik" alanını açacak. Bu da 10 yılda 10 bin teknik personele ihtiyaç duyan sektör temsilcilerini sevindirdi.

Bölüm mezunları hem hızla büyüyen sektörün ihtiyaç duyduğu teknik personel ihtiyacını karşılayacak hem de aylık 10 bin liraya kadar maaş ile istihdam edilme imkanına kavuşacak. 

OKURKEN BURS, MEZUNİYETTEN SONRA 10 BİN TL MAAŞ

Değirmen ve Sektör Makinaları Üreticileri Derneği (DESMÜD) Başkanı Zeki Demirtaşoğlu, mesleki eğitimde makine teknolojisi alanı altında ilk kez "değirmencilik" dalı açılmasını öngören protokole ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Demirtaşoğlu, "Tahıl, bakliyat, yem ve kahve" gibi sektörler için öğütmeyi sağlayan her türlü sanayi makinesinin, "değirmen ve sektör makineleri imalatçıları" tarafından üretildiğini anlattı. Demirtaşoğlu, endüstri 4.0 ile uyumlu sektörün Türkiye'nin sanayi makineleri üretiminde ilk sıralarda yer aldığını söyledi. 

Demirtaşoğlu, Türkiye'de "değirmen ve sektör makineleri" imalatçılarının, üretimlerinin yüzde 95'ini ihraç eden tek sektör olduğunu belirtti.

NE KADAR İHRACAT YAPIYORLAR?

Demirtaşoğlu, bu alanda geçen yıl 1,35 milyar dolarlık ihracatın gerçekleştirildiğini belirterek, şöyle dedi: "Sektör geçen yıl yüzde 34 büyüdü. Türkiye'nin hedefleri ile uyumlu şekilde ihracatımızı 2023'te 7 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz."

ÖĞRENCİLERİN TÜMÜNE İŞ GARANTİSİ VAR

 

Demirtaşoğlu, imzalanan protokol kapsamında Konya, Gaziantep ve Çorum'da belirlenecek meslek liselerinde değirmencilik alanında eğitimlerin başlatılacağını söyledi.  Demirtaşoğlu, DESMÜD olarak, bu okullarda atölye ve laboratuvarlar oluşturacaklarını ve öğretmenlerin işbaşı ve hizmet içi eğitimlerini üstleneceklerini ayrıca Ankara'da Mükemmeliyet Merkezi kuracaklarını de kaydetti.

Mezuniyetleri sonrası öğrencilerin tamamına iş garantisi vereceklerine değinen Demirtaşoğlu, şöyle konuştu:

TEKNİK PERSONEL BULMADA SIKINTI VAR

"Sektörde şu an 35 bin dolayında çalışanımız var. Biz şu anda değirmencilik sektörü için makine üretiminde yeterli teknik personel bulmada büyük sıkıntı yaşıyoruz. Meslek yüksekokullarında Türkiye'de üretiminin neredeyse yüzde 95'ini ihracat yapan bir sektöre eleman yetiştirecek bir alan da bulunmuyor. Üretimlerimiz için sektörün asgari yıllık 1000 kişilik eleman ihtiyacı bulunuyor. MEB ile ortak yapacağımız eğitimler ile gelecek 10 yılda 10 bin teknik eleman yetiştirmeyi hedefliyoruz."

ÖĞRENCİLERE BURS VERİLECEK

Sektörde teknik personel maaşlarının 3-10 bin lira arasında değiştiğini aktaran Demirtaşoğlu, şöyle dedi:

"Bu alanda liseden mezun olacak öğrencilerimiz, kendilerini ne kadar geliştirirse hatta yurt dışında fabrika montajları yapabilecek düzeye gelirlerse 2 bin doların üzerinde maaş alabilecekler. Bu nedenle öğrencilerimizi, MEB ile hazırlayacağımız müfredat sayesinde  eğiteceğiz. Öğrenciler, beceri eğitimlerini fabrikalarımızda yapacaklar. Bizden aylık burs alacaklar. Okulu bitirdiklerinde de fabrikalarda işleri hazır bir şekilde onları bekliyor olacak."

Değirtaşoğlu, öğrencilerin sadece sektörde değil, tüm makine sektöründe de kolaylıkla iş bulacak donanıma sahip olacağını sözlerine ekledi. 

25-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş