Arama sonuçları

ÖSYM sürprizi: Sonuçlar 1 gün önce açıklandı

ÖSYM sürprizi: Sonuçlar 1 gün önce açıklandı

ÖSYM sürprizi: Sonuçlar 1 gün önce açıklandı. 2019 YKS sonuçları açıklandı. 2.5 milyondan fazla adayın katıldığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklandı. Adaylar ÖSYM sitesinden sonuçlarını öğrenebilecek.  ÖSYM, Alan Yeterlilik testi'nde 1 soruyu iptal etti.  Daha önce de TYT'de bir matematik sorusu iptal edilmişti. Bu kez de ALT'de sosyal bilimler-1 testindeki 33. soru iptal edildi.

Adayların sonuç belgelerinde puanlarıyla birlikte başarı sıralarını da yer aldı. Ancak YKS ile ilgili sayısal verileri ÖSYM açıklamadı. Sayısal verilerin de gün içinde açıklanması bekleniyor.

ÖSYM SÜRPRİZİ: SONUÇLAR 1 GÜN ÖNCE AÇIKLANDI

YKS sonuçları 18 Temmuz'da açıklanacaktı. Ancak ÖSYM sonuçları 1 gün önce açıkladı. Ama eski geleneği sürdürdü. Yine sonuçlar gece yarısından sonra açıklandı. Yine de sonuç açıklamada rekor geçmiş yıllarda 02.30 saati olmuştu. 2019 YKS sonuçları ise saat 01.15'te açıklandı.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün Twitter hesabından yaptığı paylaşımla YKS sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Aygün, adayların sonuçlarını ÖSYM sitesinde öğrenebileceklerini belirtti.

SAYISAL VERİLER PAYLAŞILMADI

ÖSYM, YKS sonuçlarıyla ilgili sayısal verileri henüz paylaşmadı. Bu bilgilerin gün içinde paylaşılması bekleniyor.

200 PUAN UYGULAMASI YAPILDI

Bu yıl ilk kez ise geçen yıl sınavın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT) 200 ve üzerinde puan alan adayların bu yıl puanları dönüştürüldü. Adayların en çok merak ettiği konulardan biri de bu oldu. YKS kılavuzunda, iki yılın TYT puanından hangisi yüksekse onu kullanılacağını açıklanmıştı.

TERCİHLER NE ZAMAN YAPILACAK?

YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından ise 2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’na göre Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) puanlarıyla tercihler 23-29 Temmuz tarihleri arasında yapacak. Adayların 2019 YKS için tercih hakkı 24 olacak.

Ön lisans programlarını tercih edebilmek veya özel yetenek gerektiren lisans programlarına ön kayıt yaptırabilmek için TYT'den en az 150 puan almak gerekiyor. Engelli öğrenciler ise 100 ve üzeri puan aldıklarında özel yetenek gerektiren lisans programlarına başvuru hakkını elde edebilecek. 

Merkezi yerleştirme yapılan lisans programlarını tercih edebilmek için de ilgili puan türünde en az 180 puan alma kıstası bulunuyor.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacak.

 

İKİ FARKLI YÖNTEMLE YERLEŞTİRME YAPILACAK

Yükseköğretim programlarına öğrenci alınmasında, ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirme ile yükseköğretim kurumları tarafından yapılan özel yetenek sınavıyla seçme olmak üzere iki farklı yöntem kullanılıyor. 

Merkezi yerleştirmede adaylar yükseköğretim programlarına, YKS puanları, varsa ek puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM tarafından yerleştirilecek. 

 

17-07-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş