Arama sonuçları

Özel eğitim ve rehabilitasyon firmaları ATO'da bir araya geldi

Özel eğitim ve rehabilitasyon firmaları ATO'da bir araya geldi

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, sayıca çok olan özeleğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin dörtte bir oranında dolulukla hizmet verdiğini belirterek, bu merkezlerin ihtiyaca göre planlanması gerektiğini ifade etti.

Odadan yapılan açıklamaya göre, ATO'nun 56 No'lu Sağlık Hizmetleri Meslek Komitesinin organizasyonuyla Tüm Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Kurumları Derneği (ÖZERKDER), Disleksi Öğrenme Güçlüğü Derneği ve Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri Derneği (ÖZREM-DER) ile sektör temsilcileri "Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri Sektörel İstişare Toplantısı"nda bir araya geldi.

ATO Duatepe Hizmet Binası'ndaki toplantıda, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin sorunları mercek altına alındı.

Baran, toplantıda yaptığı konuşmada, özel eğitime ihtiyaç duyan bireylere verdikleri eğitimle kamu adına çok önemli görev üstlenen özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin doluluk oranının sayıca çok olmaları nedeniyle dörtte bir düzeyinde olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Sektör temsilcileri, yaklaşık 3 bin 400 özel eğitim merkezi olduğunu ve bunların yüzde 20 kapasite ile faaliyet gösterdiğini bildirdiler. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri planlama olmaması nedeniyle haksız bir rekabet altında düşük doluluk oranlarıyla, özel bir hizmeti hakkıyla yerine getirmeye çalışıyor."

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin, bölgesel ihtiyaçlar dikkate alınarak ve ihtiyaç duyan tüm bireylerin faydalanacağı şekilde planlanması gerektiğine işaret eden Baran, sektör temsilcilerinin KOBİ kapsamına dahil edilerek ilgili teşvik ve kredilerden de yararlanmak istediklerini bildirdi.

ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz da sektör temsilcilerinin gündeme getirdiği konuların takipçisi olacaklarını belirterek, "Temsili güçlü bir sektörünüz var. Sektörel sorunlarınızı bilen temsilciler olarak sizler, sorunların çözümüne ilişkin çalışmalar konusunda bize yol göstereceksiniz. Sizden gelecek bilgilerle bizler de sizin haklarınızı savunacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Toplantıda, "özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin kapasite ve doluluk oranları ile ilgili tespit çalışmalarının yapılması, bu merkezlerin ihtiyaçlar dikkate alınarak belirlenecek kota dahilinde açılmasına izin verilmesi, sektörde haksız rekabetin önüne geçecek önlemlerin alınması, sektördeki işletmelerin KOBİ kapsamına dahil edilerek, bu kapsamda teşvik ve kredilerden yararlanmasının sağlanması, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin, sağlık turizmi konusunda yapılan çalışmalar kapsamına alınması" konuları ele alındı.

25-01-2023


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş