Arama sonuçları

Özel öğretim kursları: Kapatma takvimi bu yıl uygulama seneye

Özel öğretim kursları: Kapatma takvimi bu yıl uygulama seneye

Özel öğretim kursları: Kapatma takvimi bu yıl uygulama seneye. Kapatma kararı bu yıl uygulama seneye. Geçtiğimiz ocak ayında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yaptığı açıklamada temel liseler ile birlikte öze öğretim kurslarının da bu yıl kapatılacağını açıklamıştı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da bu açıklamanın ardından velilere çağrı yaparak, “Çocuklarınızı kaçak kurslara yollamayın” çağrısı yapmıştı.

ÖZEL ÖĞRETİM KURSLARI: KAPATMA TAKVİMİ BU YIL UYGULAMA SENEYE

 Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bu yıl kapanacakları duyurulan özel öğretim kurslarıyla ilgili yeni bir yasal düzenleme yapılacağını açıkladı.Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) geçtiğimiz ocak ayında temel liselerin yanı sıra 2019-2020 öğretim yılından itibaren özel öğretim kurslarının kapatılacağını açıkladı.

Bu duyurunun bakanlık sitesinde yer almasından sonra da gelen sorular üzerine bakanlık, bu kurslara öğrenci kayıtlarının bu yıl artık yapılmayacağını açıkladı. Aradan yaklaşık 3 aylık bir süre geçmesine rağmen kursların geleceği ile ilgili bir düzenleme yapılmaması üzerine “devam edecekler” beklentisi de oluşmaya başladı. Ancak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,  özel öğretim kurslarıyla ilgili yasal düzenlemenin yapılacağını verdiği röportajlarda tekrarlamıştı.

DÜZENLEME İÇİN TEKLİF HAZIRLANDI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bunun için de 580 Sayılı Kanu’nda düzenleme yaptığını duyurmuştu.

Edinilen bilgiye göre işte bu düzenleme için kanun teklifi hazırlandı ve Cumhurbaşkanlığına gönderildi.

Bu düzenlemeye göre özel öğretim kursları bu yıl kapatılacak ancak kararın uygulanması bir yıl ötelenecek. Yani 2019-20020 öğretim yılı için özel öğretim kursları öğrenci alabilecek. Hazırlanan takvime göre kurslar haziran 2020’de kapanmış olacak.

MEB'in hazırladığı düzenleme böyle. Ancak bu düzenlemenin geçerli olması için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu teklifi onaylaması ve Meclisten geçmesi gerekiyor.

 

 

15-05-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş