Arama sonuçları

PICTES öğretmenleri ‘kadro verilecek mi?’ diyor

PICTES öğretmenleri ‘kadro verilecek mi?’ diyor

PICTES öğretmenleri ‘kadro verilecek mi?’ diyor. Şubat ayı öğretmen atamalarının gerçekleştirildiği bir ay. Her yıl olduğu gibi bu yıl da öğretmen ataması yapılacak. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da 20 bin olarak açıklanan atama sayısının 5 bin artırılarak 25 bine çıkarılacağını duyurmuştu.

Ancak sayıları 400 bini aşan bir öğretmen ordusu ise yıllardır atama bekliyor. Bir yandan ücretli ve sözleşmeli öğretmenler kadroya geçmeyi beklerken geçici olarak görevlendirilen ve sayıları yaklaşık 6 bini bulan bir başka grup öğretmen de aynı beklenti içinde. Onlar PICTES öğretmenleri.

 

PICTES ÖĞRETMENLERİ ‘KADRO VERİLECEK Mİ?’ DİYOR

Peki nedir PICTES öğretmenleri. Bu bir projenin adı. “Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile AB Türkiye Delegasyonu arasında “Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı anlaşması FRIT çerçevesinde imzalanan bir sözleşme. Buna göre Suriyeli çocukların Türk eğitim sistemine entegrasyonu için MEB’in faaliyetleri AB tarafından destekleniyor. Bu proje AB tarafından fonlanıyor. Yaklaşık 300 milyon Euro AB hibesi alınan bir proje.

İKİ YIL SÜRECEK PROJE

3 Ekim 2016 yılında başlayan bu projenin süresi 2 yıl. Projenin amacı geçici koruma altındaki Suriyeli vatandaşların Türkiye’deki eğitime erişim sağlamalarına katkı yapmak, entegrasyonlarını sağlamak.

Suriyeli çocukların Türkçe öğrenmelerini sağlamak amacıyla 33 şehirde yaklaşık 6 bin öğretmen görevlendirildi. Projede ise sona yaklaşılıyor. İşte bu projede görevli öğretmenler ise “ne olacaklarını” soruyor ve “Bizim de kadroya alınmamız söz konusu olabilir mi?” diyor.

KPSS, SORUŞTURMA TÜMÜNÜ TAMAMLADIK

Sosyal medyada kadro talebiyle kampanya başlatan PICTES öğretmenleri, "KPSS, mülakat, güvenlik soruşturmalarını geçirdik. Kadro almayı hak etmedik mi?" diyor.

06-02-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş