Arama sonuçları

Servisçilerin araçlarını filyasyon ekipleri kullansın

Servisçilerin araçlarını filyasyon ekipleri kullansın

Servisçilerin araçlarını filyasyon ekipleri kullansın. Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Tunçay Elmadağlı, başkentteki 7 bin 300 esnafın kontak kapatma noktasına geldiğinin belirterek, “Kısıtlamalar nedeniyle çalışamayan esnafımız bırakın ev geçindirmeyi, aracına yakıt koyamaz durumda” dedi. Elmadağlı, esnafın koronavirüs pandemisinde de çalışabileceğini kaydederek, “Servis araçları, filyasyon ekiplerince ve yaşlılarımıza hizmet amacıyla kullanılabilir” önerisinde bulundu.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle uzaktan eğitime geçilmesinin ardından servisçiler yine zora girdi. Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Tunçay Elmadağlı, sadece başkentte 7 bin 300 servisçinin kontak kapatma noktasına geldiğini belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan sorunlarına çözüm istedi.

Karar Gazetesi'nde yer alan habere göre, Elmadağlı, esnafa nakit desteği sağlanması gerektiğini vurgulayarak, “Kısıtlamalar nedeniyle çalışamayan esnafımız bırakın ev geçindirmeyi, aracına yakıt koyamaz durumda. Bu dönemde esnafımız ya araçlarını satarak mesleği bırakacak ya da nakdi desteklerle bir şekilde ayakta kalacak. Esnafımıza kira, elektrik, su ve doğalgaz faturalarını ödeyebilmesi için aylık nakdi yardım yapılmalı. Bu dönemde SSK, Bağ-Kur ve vergi ödemelerinden muaf tutulmalı. Ayrıca geçmiş dönem borçları için yapılandırmaya başvuran esnafın tüm borçları faizsiz olarak en az 1 yıl süreyle dondurulmalı” dedi.

Elmadağlı, yaptığı yazılı açıklamada taleplerini şöyle sıraladı:

1- Türkiye genelinde binlerce servis aracı salgın nedeniyle atıl olarak garajlarda yatıyor. Dolayısıyla diğer sektör temsilcilerini de mağdur etmeden ihtiyaç halinde Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere büyükşehirlerde, sabah ve akşam mesai saatlerinde araca ihtiyaç vardır. Belli zaman aralıklarında servis araçları belirlenen güzergahlarda toplu taşıma yapabilirler. Bu hem trafiği rahatlatır hem de diğer toplu taşım araçlarının yükünü azaltır. Ayrıca toplu taşımadaki aşırı yolcu kapasitesi bu yolla ortadan kalkar.

‘YAŞLILARA HİZMET ARACI OLARAK KULLANILABİLİR’

2- Servis araçları, filyasyon ekiplerince ve yaşlılarımıza hizmet amacıyla kullanılabilir.

3- Biz servisçi esnafı olarak Bağ-Kur primi ödüyoruz. Primimiz SSK priminden daha yüksek olmasına rağmen bazı haklardan faydalanamıyoruz. Bu ayrımcılığa son vererek SSK'lı işçilerde olduğu gibi Bağ-Kur ödeyen esnafa da salgın döneminde işsizlik maaşı ya da kısa çalışma ödeneği gibi bir uygulama devreye sokulmalı. Bağ-Kur primleri dondurulmalı. Sağlıktan faydalanmaları sağlanmalıdır.

4- Esnafımıza Halkbank ve Esnaf Kefaletlerinden kullandırılan krediler tekrar ertelenmeli ve servis araçlarının 2020-2021 yıllarının MTV'si iptal edilmeli.

5- Esnafımıza faizsiz ve 1 yıl ödemesiz 24 ay vadeli 50 bin TL kredi verilmeli. Sicili bozuk olan esnafımız da bu imkanlardan faydalandırılmalıdır.

‘YÖNETMELİK MADDELERİ ACİLEN İPTAL EDİLMELİ’

6- Okul taşıtlarında 3 Eylül 2021 yılında mecburi olması gereken koltuk sensörü, kamera sistemleri ve mesleki yeterlilik belgesi gibi yönetmelik maddeleri, maliyetli olması ve esnafın çalışmamasından dolayı acilen iptal edilmelidir.

7- Kamu Kurumu ihaleleri şartnamesinde 2-3 yaş servis aracı istenmektedir. Kamu ihalelerinde en fazla 10 yaş servis aracı istenirse kamuda da esnafımızın çalışmasının önü açılmalıdır.

8- Aylardır iş yapamayan, marşa basmayan servisçi esnafı, evine ekmek götüremediği gibi araçlarını, trafik sigortası ve kaskolarını yenileyemediği için trafiğe çıkaramamaktadır.

9- Diğer önemli bir konu ise araçlarının yaşı dolduğu için kredi ile yeni servis aracı alan ve borçlarını ödeyemeyen servisçimizin acilen özel bankalara olan yüksek faizli kredileri, devlet bankaları tarafından faizsiz yeni kredilerle yapılandırılmalıdır.

10- Öğrenci servisi yapan esnaflarımız 1 yıldır çalışamadıkları için artan araç fiyatları nedeniyle araçlarını değiştirme fırsatları kalmamıştır bu sebeple öğrenci servislerinde 12 olan yaş sınırı 16 yaş olarak değiştirilerek esnafımızın nefes alması sağlanmalıdır.

30-11-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş