Arama sonuçları

'Spor Dostu Kampüs Projesi' başlıyor: Üniversiteler 'spor' ile ölçülecek

'Spor Dostu Kampüs Projesi' başlıyor: Üniversiteler 'spor' ile ölçülecek

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile öğrencilerin spor yapmalarına destek olmak amacıyla yürütecekleri "Spor Dostu Kampüs" projesini açıkladı. Projenin tanıtımı Samsun’da Ondokuz Mayıs Üniversitesinde 35 farklı branştan yaklaşık 100 milli sporcunun katılımıyla gerçekleştirildi. 

Tanıtım törenine Özvar’ın yanı sıra Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Halis Yunus Ersöz, Yükseköğretim Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın ile çok sayıda öğretim görevlisi ve öğrenci katıldı. 

PERFORMANSLARI ÖLÇÜLECEK

Özvar, Spor Dostu Kampüs Projesiyle belli değerlendirme kriterleri aracılığıyla üniversitelerin bu alandaki performanslarının yıllık olarak ölçüleceğini bildirdi.

Özvar, küresel salgın ve dijital bağımlılık nedeniyle özellikle son yıllarda gençler arasında ortaya çıkan fiziksel aktivite yetersizliğinin önemli bir sorun haline geldiğini vurguladı. Özvar, bu alanda yapılan araştırmaların, üniversite öğrencilerinin yüzde 83'ünün fiziksel aktivitenin hiç olmadığı ya da düzensiz olduğu bir yaşam tarzı anlamını taşıyan "sedanter yaşam tarzı"na sahip olduklarını ortaya koyduğunu aktardı. Özvar şöyle dedi: "Bu nedenle, kampüslerimizde öncelikli olarak fiziksel aktivite ve düzenli egzersize katılımı artırmak için gerekli eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları yapılarak, gençlerde spor yapma bilincinin artırılması ve gençler arasında egzersizin bir yaşam alışkanlığına dönüşmesini hedefliyoruz."

 

PROJENİN HEDEFİ

 

Özvar, Spor Dostu Kampüs Projesinin hedeflerini şu sözlerle anlattı:

"Proje ile üniversite öğrencilerinin ders dışı zamanlarının değerlendirilmesi, gençlerimizin beden ve ruh sağlıklarının korunması ve dengeli gelişim süreçlerine destek sağlanması, gençlerimiz başta olmak üzere kampüslerimizde yaşayan herkesin spor ve fiziksel aktiviteye özendirilmesi ve düzenli spor yapmanın bir yaşam felsefesi haline getirilmesi, kampüslerde bulunan spor tesislerinin ve aktivitelerin geliştirilmesi, spor faaliyetlerinde paydaşlarla işbirliklerinin artırılması, öğrenci toplulukları ve kulüplerinin yaygınlaştırılarak sportif faaliyetlerinin artırılması, dezavantajlı ve desteğe ihtiyacı olan öğrencilerin spor faaliyetlerine katılımlarının sağlanması, üniversitelerimizin akademik ve idari personelinin de fiziksel aktivitelerinin desteklenmesi ve spor yapmalarının sağlanması, üniversitelerimizde spor dostu ve sağlıklı kampüslerin oluşturulması ile ilgili farkındalığın artmasına katkı sağlanması hedeflenmektedir."

 ÜNİVERSİTELERE. BAYRAK VERİLECEK

Üniversitelerin çoğunun, en son teknolojiyle donatılmış modern spor tesislerine sahip olduğunu dile getiren Özvar, proje ile öğrencilerin ve çalışanların sağlıklı yaşam biçimlerini sürdürmelerine ve spor yapmalarına destek olmayı hedeflediklerini söyledi.

Özvar, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile birlikte yürütülecek projeye ilişkin, şunları dile getirdi: "Yükseköğretim Kurulu olarak alan uzmanı akademisyenlerimiz, çeşitli üniversitelerimizin sağlık, spor ve kültür daire başkanları ve Üniversite Spor Oyunları Federasyonumuz başta olmak üzere tüm paydaşlarımızla uzun süreden beri yaptığımız istişareler sonunda geliştirdiğimiz Spor Dostu Kampüs Değerlendirme Kriterleri aracılığıyla üniversitelerimizin bu alandaki performansları yıllık olarak ölçülecektir."

HANGİ KRİTERLERE GÖRE ÖLÇÜLECEK?

Özvar, hazırlanan performans kriterleri arasında, üniversitelerin "spor dostu kampüs yaklaşımı" ile ilgili misyon ve vizyona ve buna dayalı bir stratejiye sahip olup olmadığından, kampüste sağlıklı yaşam ve spor faaliyetlerine yönelik ulusal ve uluslararası sertifikalara, kampüs sakinlerine yönelik bağımlılıkla mücadele amacıyla koruyucu-önleyici farkındalık çalışmalarının yapılıp yapılmadığına kadar birçok ölçüt yer aldığını bildirdi. Özvar, ayrıca üniversitelerde gerçekleşen ulusal ve uluslararası müsabakalar, bireysel spor faaliyetleri, takım sporları, zihinsel aktiviteler ile tesislerin bakım, güvenlik ve temizliğinin ölçülmesi gibi birçok konunun da kriterler arasında olduğunu kaydetti.

HER YIL 19 MAYIS'TA AÇIKLANACAK

Özvar, projeye ilişkin şu bilgileri verdi:

"Üniversitelerimiz tarafından yapılacak başvurular, tarafsız ve alanında uzman panelistler tarafından değerlendirilecek ve değerlendirme sonuçları, her yıl 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı haftasında kamuoyumuzla paylaşılacaktır. Ayrıca her yıl düzenli olarak yayımladığımız Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporu'nda da bu alana yer vermeyi düşünüyoruz. Spor Dostu Kampüs Projesi'ni Gençlik ve Spor Bakanlığı ile birlikte yürüteceğiz. Gençlik ve Spor Bakanlığının üniversitelerimize sağladığı spor altyapısı imkanlarıyla beraber Bakanlığın diğer imkanlarından da istifade etmek suretiyle üniversite öğrencilerimizi düzenli spor yapmaya teşvik eden üniversitelerimizi ön plana çıkarmaya ve sıralamada bu üniversitelerimize Yükseköğretim Kurulu ve Bakanlığımız tarafından belirlenen muhtelif bayraklar teslim edilecektir. Her yıl bu sıralama yoluyla üniversitelerimizin spora yapmış olduğu katkı ölçüsünde sıralaması değerlendirilecektir."

“SPORUN KİTSELLEŞMESİNİ HEP BİRLİKTE SAĞLAYACAĞIZ”

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Halis Yunus Ersöz ise sporun kitleselleştirilmesi anlamında üniversitelerde başlatılacak bu projenin önemine dikkat çekerek, şöyle dedi: “Sporun kitleselleşmesi bağlamında, sporun tabana yayılması bağlamında, belki de bizim ülkemizde üniversite gençliğinin sporla teması bağlamında önemli bir projeyi hayata geçirmiş bulunuyoruz. Spor Dostu Kampüs projemizle üniversite okuyan gençlerimizi daha fazla hareket etmeye, fiziksel hareketliliği yaşamlarının bir parçası haline getireceğiz. Spor Dostu Kampüs Projesi ile Sporun kitleselleşmesini hep birlikte sağlayacağız."

14-05-2024


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş