Arama sonuçları

Tekli eğitime 2019 sonuna kadar geçilecek

Tekli eğitime 2019 sonuna kadar geçilecek

Tekli eğitime 2019 sonuna kadar geçilecek. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz derslik açığının 77 binden 58 bine düştüğünü söyledi. Yılmaz, "45 bin derslik yapılıyor. Aradaki fark 13 bin. Ankara'da 10 bin derslik yapılıyor. İstanbul'da 17 bin dersliğe ihtiyacımız var" dedi.Yılmaz, Başbakan'ın tekli eğitime geçme talimatı olduğunu da hatırlatarak, "2019 yılı sonuna kadar, Başbakanımızın talimatı var, tekli eğitime geçeceğiz" diye konuştu. 

Türkiye'nin en öncelikli konusunun eğitim olduğunu ve bu anlamda büyük mesafeler katettiklerini söyleyen Yılmaz, öğrencilerin eskiye göre çok daha iyi duruma geldiğini, ülkenin geleceğinin aydınlığından kimsenin şüphesinin olmaması gerektiğini vurguladı. Yılmaz, şöyle konuştu. "Kendisiyle, çevresiyle barışık, hayata hazır, mutlu bir nesil yetiştirmek istiyoruz. Bunu da ancak eğitimle yapabiliriz. Demokrasinin çıtasını yükseltmek, ekonomide çağ atlamak, 21. yüzyılı Türkiye'nin yüzyılı yapmak, çağdaş uygarlık seviyesinde bize konulan hedefe ulaşabilmek için eğitim şart." 

TEKLİ EĞİTİME 2019 SONUNA KADAR GEÇİLECEK

Hakkari'de eğitim alanında birçok projenin hayata geçirildiğini, ilçelerde de önemli yatırımların yapıldığına dikkati çeken Yılmaz, şunları anlattı: "Amaç kaliteli bir eğitimvermek. Allah nasip ederse 2019 yılı sonuna kadar, Başbakanımızın talimatı var, tekli eğitimegeçeceğiz. 77 bin derslik ihtiyacımız varken, bu sayı 58 bine düştü ama şu anda 45 bin derslik yapılıyor. Aradaki fark 13 bin. Ankara'da 10 bin derslik yapılıyor. İstanbul'da 17 bin dersliğe ihtiyacımız var. Şubat ayında yeniden duyuruya çıkacağız. Yeniden öğretmen alımı yapacağız. Bu alacağımız öğretmenlerin de en çoğunu Doğu ve Güneydoğu illerine atayacağız. Şu anda 78 ilimiz doğalgaz alıyor. 3 ilimiz kalmıştı. Biri de Hakkari'ydi, onun da ihalesi yapıldı. 26 havalimanımız varken şimdi 53'ün üzerinde havalimanımız var." 

Yılmaz, Hakkari'de 11 okulu yıkmak zorunda kaldıklarını ve şu anda yeni okulların yapımının devam ettiğini anlattı. Yılmaz, Yüksekova'da 24 derslikli TOKİ Anadolu Lisesi'ni, 24 derslikli İmam Hatip Anadolu Lisesi'ni ve 200 kişilik öğrenci pansiyonunu gelecek yıl bitirmeyi hedeflediklerini ifade etti.

 

01-12-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş