Arama sonuçları

Tıp, hukuk, mimarlık, mühendislik kontenjanları ne oldu?

Tıp, hukuk, mimarlık, mühendislik kontenjanları ne oldu?

Tıp, hukuk, mimarlık, mühendislik kontenjanları ne oldu? ÖSYM, en çok tercih edilen programların kontenjanlarını açıkladı. Buna göre tıp programlarının kontenjan toplamı 14 bin 657 oldu. Eczacılık programlarının 3 bin 366, mimarlık programlarının 8 bin 796, diş hekimliği programlarının 6 bin 109, mühendislik programlarının 83 bin 2 ve hukuk programlarının da 16 bin 662.

ÖSYM, YKS tercihleriyle ilgili sık sorulan soruları yeniledi. İlk olarak 35 soru-cevap ile adayların en sık merak ettiği soruların yanıtlarını veren ÖSYM, bu soru cevapların sayısını 42’ye çıkardı.

TIP, HUKUK, MİMARLIK, MÜHENDİSLİK KONTENJANLARI NE OLDU?

İşte ÖSYM’nin 42 soru ve cevaplarıyla tercihte en çok merak edilenler:

 TERCİHLERDE SON TARİH 14 AĞUSTOS

 

1)Tercihler ne zaman yapılacak?

YKS tercihleri  7-14 Ağustos 2018 tarihleri arasında yapılacaktır.

2) 2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu nasıl edinebilirim? Adaylar, 2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna tercih süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmaz.

3) Kılavuz nasıl hazırlandı?

Kılavuz, Yükseköğretim Kurulu kararları ve Üniversitelerin talepleri doğrultusunda hazırlandı. Kılavuzun yayımlanması ve uygulanması, Yükseköğretim Genel Kurulunun 31.05.2018 tarihli kararı ile kabul edildi.  

 

KONTENJAN VE KOŞULLAR NEDİR?

 

4) Yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları nelerdir?

Yükseköğretim programları ile bu programların kontenjan ve giriş koşulları Tablo 3 ve Tablo 4'te verilmiştir. Tablo 3'te iki yıllık ön lisans programları, Tablo 4'te ise dört veya daha fazla yıllık lisans programları gösterilmiştir. 

5) Tercihlerimi sisteme nasıl kaydedeceğim?

T.C. Kimlik Numaranız ve şifreniz ile tercih süresi içinde ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak tercihinizi sisteme kaydedebilirsiniz. Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerlidir.

 

TERCİHLERİ DEĞİŞTİRMEK MÜMKÜN MÜ?

 

6) Tercihlerimi tamamladım ama değiştirmek istiyorum, değiştirebilir miyim?

Evet. Tercih bildirim işleminizi tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinizde değişiklik yapabilirsiniz.

 7) Tercihlerimi postayla gönderebilir miyim?

Hayır. Tercihler, internet üzerinden elektronik ortamda gönderilerek tercih bildirimini tamamlanır. Bunun dışında tercih bildiriminde bulunulamaz (posta, fax, elektronik posta vb.). Merkezimize posta vb. yollarla gönderilen tercih listeleri kesinlikle işleme alınmaz.

 

150 PUAN ALTI TERCİH YAPABİLİR Mİ?

 

8) TYT puanım 150’nin altında. Tercih yapabilir miyim?

Hayır. TYT puanı 150’nin altında olanlar tercih yapamaz.

9) TYT puanım 150’nin üstünde ama AYT puanlarım 180’nin altında, hangi programları tercih edebilirim?

Tablo-3’te yer alan ön lisans programlarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca, Tablo-5’te yer alan özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programları için ilgili yükseköğretim kurumuna başvurabilirsiniz.

10) AYT puanlarım 180’nin üzerinde, hangi programları tercih edebilirim?

Tablo-3’te yer alan ön lisans programlarını ve Tablo-4’te yer alan lisans programlarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca, Tablo-5’te yer alan özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programları için ilgili yükseköğretim kurumuna başvurabilirsiniz.

 

TERCİHLERİMİ NASIL SIRALAYACAĞIM?

 

11) Tercihlerimi istediğim sırada yapabilir miyim?

Evet. İstek sıranıza göre tercih yapabilirsiniz Tercihlerinizi istediğiniz gibi sıralayabilirsiniz. Bu sıralama tamamen sizin tercihinizdir.

12) Kaç tercih yapabilirim?

En fazla 24 tercih yapabilirsiniz.

13) Tercih alanlarının tamamını doldurmak zorunlu mu?

Hayır. Tercih alanlarının tamamını doldurmak zorunda değilsiniz.

 

HEM MERKEZİ HEM DE ÖZEL YETENEK SINAVINA KATILABİLİR MİYİM?

 

 

14) Merkezi yerleştirme için tercih yaptım ama özel yetenek sınavlarına da katılabilir miyim?

Evet. Merkezi yerleştirme için tercih yapanlar, özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlar için ilgili Üniversitelere de başvurularını yapabilirler.

15) Programların yanındaki koşul numaraları ne anlama geliyor, dikkate almalı mıyım?

Öğrenim görmek istediğiniz yükseköğretim programlarını belirlerken bu programlar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu nedenle, programların yanında yer alan koşulları numaralarına göre “Tablo 3 ve Tablo 4'te Yer Alan Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları” kısmından mutlaka inceleyiniz. Koşullarını karşılamadığınız programlara tercihlerinizde yer vermeyiniz.

 

ÖN LİSANS PROGRAMLARINI KİM TERCİH EDEBİLİR?

 

 

16) Ön lisans programlarını tercih edebilmek için kaç puan almam gerekir?

TYT puanınızın en az 150 olması gerekir.

 

BAŞARI SIRASI BARAJI NEDİR?

 

17) Hukuk, mimarlık, mühendislik, tıp, öğretmenlik programlarına başvurabilmek için en düşük başarı sırası nedir?

Bu programları tercih edebilmek için gereken en düşük başarı sırasına ilişkin ayrıntılı bilgi, programların koşullarında belirtilmektedir. Koşulları dikkatlice inceleyiniz. (YÖK, tıpta 40 bin olan en düşük başarı sırası barajını 50 bine, hukukta 150 bin olan başarı sırası barajını 150 bine, mühendislikte 240 olan başarı sırası barajını 300 bine, mimarlıkta 200 bin olan barajı 250 bine ve öğretmenlik programlarında PDR dahil 240 bin olan barajı da 300 bine düşürdü)

 

 

KİMLERİN PUANLARI KESİLİR?

 

18) Bu yıl bir programa yerleşirsem seneye puanım kesilir mi?

Evet. 2018-YKS sonucu ile bir yükseköğretim programına merkezî yerleştirmeyle yerleşen (Ek Yerleştirme dâhil) veya özel yetenek sınavıyla bir yükseköğretim programına kayıt olan adayların, 2019-YKS'ye girdikleri takdirde, OBP'lerinin çarpılacağı katsayı/katsayılar yarıya düşürülür.   

19) Meslek lisesi mezunuyum. Hangi programlara ek puanla yerleşebilirim? Meslek lisesi mezunlarının ek puanlarıyla yerleştirileceği yükseköğretim programları Tablo-6’da verilmiştir. Tablo-6’yı dikkatlice inceleyiniz. 

 

EK YERLEŞTİRMEYE KİMLER BAŞVURABİLİR?

 

20) Bir programa yerleşirsem ek yerleştirmeden yararlanabilir miyim?

Hayır. Merkezi yerleştirme ile bir programa yerleşenlere ek yerleştirmede tercih hakkı verilmez.

21) Özel yetenek sınavıyla kayıt hakkı kazandım, ek yerleştirmeden yararlanabilir miyim?

Evet. Özel yetenek sınavıyla kayıt hakkı kazananlar ek yerleştirmede tercih yapabilir. 

 

ÖZEL YETENEK SINAVLARINI KİM DÜZENLİYOR?

 

22) Özel yetenek sınavlarıyla ÖSYM’nin ilgisi var mı?

Hayır. Özel yetenek gerektiren programların sınavları ile seçme ve yerleştirme işlemleri, yükseköğretim kurumlarınca yapılmaktadır. Özel yetenek gerektiren programlara başvurular doğrudan programın bağlı bulunduğu yükseköğretim kurumuna yapılır. Sınav ve değerlendirme işlemleri ilgili yükseköğretim kurumu tarafından yürütülür.

23) Özel yetenek sınavıyla girilen programlar hangileridir?

Özel yetenek sınavı gerektiren programları, Kılavuzda Tablo-5'te bulabilirsiniz.

 

ÖZEL YETENEK SINAVLARI NEDİR?

 

24) TYT puanım 150’nin altında, özel yetenek sınavlarına başvurabilir miyim? Hayır. Özel yetenek sınavı gerektiren programlara başvurabilmek için 2018-TYT puanınızın en az 150 olması gerekmektedir.  

25) Merkezî yerleştirme ile bir yükseköğretim programına yerleştim. Özel yetenek sınavlarına da başvurabilir miyim?  

Merkezî yerleştirme ile bir yükseköğretim programına yerleşenler de isterlerse özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilirler.

 

ENGELLİ ADAYLAR NASIL BAŞVURACAK?

 

26) Engelliyim. TYT puanım 150’nin altında. Özel yetenek sınavlarına başvurabilir miyim?

Engelli adaylardan (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, MR (mental retardasyon) ile “yaygın gelişimsel bozukluklar” (otizm spektrum bozuklukları (OSB), Asperger sendromu, RETT sendromu, dezintegratif bozukluklar, sınıflanamayan grupta yer alan yaygın gelişimsel bozukluklar)) TYT puanı 100 ve üzerinde olanlar, durumlarını “engelli sağlık kurulu raporu” ile belgelemeleri kaydıyla, özel yetenek sınavlarına kabul edilir.  Kılavuzda   Özel Yetenek Gerektiren Yükseköğretim Programlarına Öğrenci Alımı Nasıl Olacaktır? bölümünü inceleyiniz.

27) İşitme engelliyim. TYT puanım 150’nin altında. Merkezi yerleştirmede tercih yapabilir miyim?   

TYT puanınız 120’nin üzerinde ise sadece Anadolu Üniversitesi Engelliler Entegre Yüksekokulu programlarını tercih edebilirsiniz. Programların koşullarını dikkatlice inceleyerek tercih yapınız.

 

PROGRAM DEĞİŞİKLİĞİ OLUR MU?

 

28) Merkezî yerleştirme ile yerleştim. Puanımın yeterli olduğu başka bir programa kayıt yaptırabilir miyim? 

Hayır. Merkezî yerleştirme sisteminde bir adayın kayıt hakkı kazandığı programı değiştirmesi veya daha düşük puanla öğrenci alan başka bir programa kaydolması mümkün değildir.

 

BİRDEN FAZLA PROGRAMA YERLEŞEBİLİR MİYİM?

29) Merkezi yerleştirmede birden fazla yükseköğretim programına yerleştirme mümkün müdür? 

Merkezi yerleştirmede bir aday, puanları ne denli yüksek olursa olsun yalnız bir programa yerleşebilir. Bu program, adayın yerleştirme puanlarıyla girebildiği en üst tercihidir. 

 

TERCİHLERİMİ NASIL DEĞİŞTİREBİLİRİM?

 

30) Tercihlerimi sisteme kaydettim, değiştirebilir miyim?

Tercih bildirim işleminizi tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinizde değişiklik yapabilirsiniz. Tercih süresi bitene kadar, sisteme işlenen tercihlerde değişiklik yapılabilir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar bu işlemi elektronik ortamda yapacaklardır. Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılamaz.  

 

OKUL BİRİNCİLERİ NASIL TERCİH YAPACAK?

 

31) Okul birincisiyim ayrı kontenjan var mı?

Evet. Kılavuzda okul birincisi kontenjanları da yer almaktadır.

32) Okul birincileri kontenjanlara nasıl yerleştirilir?

Okul birincileri, genel kontenjan ve okul birincileri kontenjanı göz önünde tutularak merkezî yerleştirme ile yerleştirme puanlarının elverdiği en üst tercihlerine yerleştirilir.

33) Genel lise mezunuyum. M.T.O.K. kontenjanlarını tercih edebilir miyim?

Evet tercih edebilirsiniz ancak, M.T.O.K. kontenjanlarına mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının ilgili alan/dallarından mezun olan adaylar öncelikli olarak yerleştirilir. Bu kontenjanların boş kalması durumunda diğer ortaöğretim kurumlarının diğer alan/dallarından mezun olan adaylar da tercih ettikleri takdirde bu kontenjanlara yerleştirilir.

 

EK PUAN KİMLER ALABİLECEK?

 

34) TÜBİTAK derecem var. Ek puan alabilir miyim?

Evet, kılavuzda belirtilen alanlarda TÜBİTAK dereceniz varsa ek puanlarınızla sadece ilgili programlara yerleştirmeniz yapılır.

35) Yerleştirme sonuçları nasıl duyurulacaktır?

Yerleştirme sonuçları internet aracılığıyla (https://sonuc.osym.gov.tr) adaylara duyurulacaktır. 

 

EK PUANLI BAŞARI SIRASI NE DEMEK?

 

36) Sonuç belgesindeki Ek Puanlı Başarı sırası ne anlama geliyor?

Sonuç belgesindeki Ek Puanlı Başarı sırası, adayın kendisi ile aynı/yakın alandan mezun olup ek puanları ile Tablo-6’daki yükseköğretim programlarına yerleşme hakkı bulunan adaylar içindeki başarı sırasını göstermektedir. Adaylar, program tercihlerini yaparken ek puanlı başarı sırasından daha çok genel başarı sırasını göz önünde bulundurmalıdır.     

 

EN ÇOK TERCİH EDİLEN PROGRAMLARIN KONTENJANLARI

 

37) Tıp, eczacılık, hukuk, mimarlık, mühendislik, diş hekimliği programlarının kontenjanları ne kadar?

Tıp programlarının kontenjan toplamı 14657, eczacılık programlarının 3366, mimarlık programlarının 8796, diş hekimliği programlarının 6109, mühendislik programlarının 83002, hukuk programlarının ise kontenjan toplamı 16662’dir.

ÖSYM’nin  http://www.osym.gov.tr/TR,15240/2018-yuksekogretim-programlari-ve-kontenjanlarikilavuzu.html internet adresinde, merkezi yerleştirme yapılacak yükseköğretim lisans/ön lisans programlarının gösterildiği Tablo-3 ve Tablo 4’ün excel hali yer almaktadır. İstediğiniz yükseköğretim programlarının toplamı için bu tablolardan yararlanabilirsiniz.

38) YKS’ye engelli aday olarak başvurmadım ama özel yetenek sınavlarına engelli aday olarak başvurabilir miyim?  

Evet. Engelli adaylardan (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, MR (mental retardasyon) ile “yaygın gelişimsel bozukluklar” (otizm spektrum bozuklukları (OSB), Asperger sendromu, RETT sendromu, dezintegratif bozukluklar, sınıflanamayan grupta yer alan yaygın gelişimsel bozukluklar)) TYT puanı 100 ve üzerinde olanlar, durumlarını “engelli sağlık kurulu raporu” ile belgelemeleri kaydıyla, özel yetenek sınavları için ilgili Üniversiteye başvurabilirler.

39) Engelliyim. Özel yetenek sınavlarına başvurmak için ÖSYM’ye sağlık raporu göndermeli miyim? 

Hayır. Özel yetenek sınavlarına başvurmak isteyen engelli adaylar, “engelli sağlık kurulu raporu”nu ilgili Üniversiteye sunmalıdır.  

 

TERCİH İÇİN ÜCRET ÖDENİYOR MU?

 

40) Bir programa merkezi yerleştirme ile yerleştirildiğim takdirde Üniversitenin kayıt adresini nereden edinebilirim?

Bir yükseköğretim programına merkezi yerleştirme ile yerleştirilen adayların yerleştirme sonuç belgesinde kayıt tarihi ve kayıt adresi yer alacaktır.  Ayrıca ilgili Üniversiteden de ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

41) Tercihlerimi sisteme kaydettim. Tercih ve yerleştirme için bir ücret ödemeli miyim?

Hayır. Tercih ve yerleştirme için herhangi bir ücret ödenmeyecektir.

42) ÖSYM Başvuru Merkezinde tercih işlemi yapabilir miyim?

Hayır. ÖSYM Başvuru Merkezlerinde tercih işlemi yapılamaz.

07-08-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş