Arama sonuçları

TOEFL puanını üniversite başvurusunda kullanın

TOEFL puanını üniversite başvurusunda kullanın

TOEFL (Test of English as a Foreign Language) İngilizceyi üniversite düzeyinde kullanabilme ve anlayabilme yeteneğini ölçen bir dil yeterlilik sınavı.  Pek çok ABD ve İngilizce eğitim veren üniversite bu sınavın sonuçlarını başvuranlardan istiyor. Başta ABD olmak üzere yurtdışındaki üniversitelere başvurmak istiyorsanız TOEFL sonuçlarını göstermek zorundasınız.

TOEFL ilk önce PBT (Paper based test) olarak yapıldı. Daha sonra ise CBT (Computer based test) ve daha sonra da IBT (internet based test) olarak değiştirilip, geliştirildi. 2005 yılından bu yana da TOEFL IBT olarak yapılıyor.

TOEF ile ilgili sorularımızı Kaplan Türkiye Eğitim Müdürü Levent Süer yanıtladı.

BU SINAVI KİM DÜZENLİYOR?

Türkiye’nin de aralarında olduğu birçok ülkede girebileceğiniz bu sınavı ABD’de bulunan Education Testing Services (ETS) düzenliyor.

SINAV KAÇ BÖLÜMDEN OLUޞUYOR?

Maksimum puanın 120 olduğu sınav sırasıyla okuma, dinleme, konuşma ve yazma bölümlerinden oluşur. Her bölüm maksimum 30 puan üzerinden hesaplanır.  Sınavda öğrencinin okuduğunu ve duyduğunu anlama ve kendini ifade edebilme becerileri sınanır.

ÜNİVERSİTELER KAÇ TOEFL PUANI İSTİYOR?

Her üniversite bu sınav için farklı puanlar arıyor olsa da birçok üniversite için baraj puan 80 ile 90 puan olarak kabul edilir. Bunun yanı sıra geçme notu olarak 55 ve üstünü kabul eden üniversiteler olduğu gibi bu puanı 110 belirleyen yüksek öğretim kurumları da mevcuttur.

SINAVIN ÜCRETİ NEDİR?

Sınav ücreti dünya genelinde 160 ile 250 Amerikan Doları arasında değişir. Türkiye’de ise bu sınavın ücreti 185Amerikan Doları.

SINAVA NASIL BAޞVURABİLİRİM?

Sınav müracaatları www.ets.org sitesinden yapılır ve sınav ücretleri kredi kartı ile tahsil edilir.  

TOEFL SONUÇLARI NASIL AÇIKLANIR?

Sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren yaklaşık on gün içinde ETS'nin web sitesinde açıklanır. Resmi sonuçlar ise öğrencinin beyan ettiği adrese gönderilir.

SINAV NE ZAMAN YAPILIYOR?

Hemen her kentte bu sınava girebileceğiniz birçok merkez bulunuyor. Her ay farklı merkezlerde 5-6 sınav düzenleniyor. Dolayısıyla sınava katılım sıklığı sorun olmuyor ancak Temmuz ve Ekim ayları arasında katılımcı sayısı çok fazla olduğu için yer bulmakta zorluk yaşayabilirsiniz. Eğer bu tarihlerde sınava girmeyi planlıyorsanız 2-3 ay önceden müracaat etmeniz iyi olacaktır.

TOEFL İÇİN NE KADAR SÜREDE HAZIRLANABİLİRİM?

Bu sınava hazırlık süresi ise öğrencinin haftalık ders saati yoğunluğuna ve dil seviyesine göre 2 ile 11 hafta arasında değişkenlik gösterebilir. Özel ders alınıyorsa  hazırlık süresi minimum 30 ders saatini, kurs eğitiminde ise 80 ders saatini bulabiliyor.

Fotoğraf: Yaşar Üniversitesi

02-05-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş