Arama sonuçları

Türkiye'de işlerin yüzde 60'ı yapay zeka tehdidi altında

Türkiye'de işlerin yüzde 60'ı yapay zeka tehdidi altında

Türkiye'de işlerin yüzde 60'nı yapay zeka tehdidi altında.  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu, OECD'nin yaptığı çalışmaya göre, Türkiye'deki işlerin yüzde 60'ı yapay zeka ve otomasyonun tehdidi altında olduğunu söyledi.

Facebook'un Türkiye'de başlattığı "Sınırları Aşan Türkiye" projesinin lansmanı yapıldı. Lansmana TOBB Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu, Facebook Küresel Pazarlama Çözümleri Başkan Yardımcısı Carolyn Everson, Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı ve Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır katıldı.

TÜRKİYE'DEKİ İŞLERİN YÜZDE 60'I YAPAY ZEKA TEHDİDİ ALTINDA

“Sınırları Aşan Türkiye” projesi küçük ve orta ölçekli işletmeleri ve önemli paydaşları bir araya getirmeyi amaçlıyor. 4 ayaktan oluşan projede -, işletmeleri ve KOBİ'leri Facebook ve uygulama ailesini kullanarak büyümeleri ve sınırları aşmaları için desteklemek adına bir farkındalık kampanyası başlatılması hedefleniyor.

İSTANBUL'DA GİRİŞİMCİLİK MERKEZİ

Proje kapsamında ayrıca Facebook, Türkiye'deki yatırımını genişletmek adına TOBB ve Habitat iş birliğinde 2019 yılında İstanbul'da bir Girişimcilik ve Sosyal Etki Merkezi açacak. Toplantıda projenin ilk ayağı olan ve Deloitte tarafından hazırlanan "Ekonomik ve Sosyal Etki Raporu"nun sonuçları da paylaşıldı.

İSTANBUL GİRİŞİMCİLİK MERKEZİ OLACAK

TOBB Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu şunları kaydetti:

"TOBB olarak İstanbul'u tüm bu coğrafyanın girişimcilik merkezi yapmak için çalışıyoruz. Bunun için bugün burada yeni bir adımı atıyoruz. Yeni sanayi devriminin simgesi haline gelen Facebook ile İstanbul'umuza bir inovasyon hub'ı kazandırmak için yola çıktık. Facebook, milyarlarca insanı birbirine bağlayan ve toplumsal fayda sağlamak isteyen toplulukların etkisini artıran, dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden biri. Dünya ekonomisinin yönünü teknolojik gelişmeler belirleyecek. İçinde bulunulan devir Dijitalleşme Devri. Yapay zeka, sonuçları itibarıyla, dünya ekonomisi üzerinde, önceki buluşlardan çok daha büyük etkiye neden olacak. Araştırmalara göre, 2000'li yıllarda bilgi teknolojilerinin yaygınlaşmasının milli gelir üzerindeki etkisi, yıllık binde 6. Yapay zekanın, 2030 yılına kadar, dünya ekonomisindeki etkisinin büyümesine yüzde 1,2 katkı yapacağı tahmin edilmekte. OECD'nin yaptığı çalışmaya göre, Türkiye'deki işlerin yüzde 60'ı, yapay zeka ve otomasyonun tehdidi altında.

TÜRKİYE EKONOMİSİNE 15.3 MİLYAR TL KATKI

Facebook Küresel Pazarlama Çözümleri Başkan Yardımcısı Carolyn Everson, Facebook'un, platformları aracılığıyla Türkiye ekonomisine 15,3 milyar lirası katma değer sağladığını söyledi. Everson, bu katkılar sonucunda ülkede 209 bin istihdam sağlandığını belirtti. Everson, Türklerin hızlı öğrenen, dayanıklı kişiler olduğunu söyledi.

Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş, "Sınırları Aşan Türkiye" projesi hakkında bilgi verdi. Matraş, genel hatlarıyla proje kapsamında Türkiye'de her boyuttan işletmenin yerel ve global anlamda büyümesine destek vermek, Türk toplumuna katkıda bulunmak için bir dizi çalışmanın ve yatırımların yapılacağını anlattı.

Projenin ilk ayağı olarak Deloitte tarafından hazırlanan "Ekonomik ve Sosyal Etki Raporu"nun hazırlandığını bildiren Matraş, şunları söyledi:

"Facebook, Instagram, WhatsApp ve Messenger gibi platformların KOBİ'lerin büyümesinde ve sınırlarını aşmasında ne kadar büyük etkisi olduğunu gördük. Bu yüzden şu andan itibaren Türkiye'ye çok daha fazla katkıda bulunmaya hazırız. Gelecek dönemde hem işletmelerin büyümesine yönelik hem toplumun dijital beceriler kazanmasına yönelik çalışmalar yapmayı planlıyoruz.

TOBB ve Habitat Derneği ile birlikte, önümüzdeki sene Türkiye'de bir Girişimcilik ve Sosyal Etki Merkezi açmayı planlıyoruz. Bugünden itibaren KOBİ'lerle eğitimlere başlayacağız. Türkiye'nin ekonomik anlamda çok önemli bir dönemden geçtiği bu zamanda bunu yapabiliyor olmak bizi çok mutlu ediyor. Umarım Türkiye'ye olan inancımız diğer yabancı yatırımcılara da pozitif mesajlar verir, özellikle teknoloji alanında yeni bir dönemin Türkiye için başlangıcı olur."

3 MİLYON KOBİ FACEBOOK ÜZERİNDE AKTİF

Matraş, hazırlanan rapor sonuçlarına ilişkin de bilgi verdi.

Matraş, Türkiye'deki yaklaşık 3 milyon KOBİ'nin 1,7 milyonunun şu an Facebook üzerinde aktif olarak bulunduğunu dile getirdi. Matraş, yapılan anket sonuçlarına göre KOBİ'lerin yüzde 97'sinin müşterilerine ulaşmak için Facebook platformlarını kullandığını bildirdi.

Matraş, bunların yüzde 91'inin de platforma katıldıktan sonra çok daha fazla istihdam yaptığına söylediğine işaret ederek, şu bilgileri verdi:

"Yüzde 89'u, başka şehirlere veya ülkelere satış yapabilmesine destek olduğunu söylüyor. Bunlar büyük rakamlar, biz de önümüzdeki dönemde çok daha fazla yatırım yapmak, ekonomiye olan etkimizi artırmak istiyoruz. 'Ekonomik ve Sosyal Etki Raporu'na göre, yılda 15,3 milyar lira ekonomik etki yaratıyoruz Türkiye ekonomisinde. Bugüne kadar toplamda da 209 bin kişi istihdam katkısı yaptığımızı gördük. Dünya genelinde 135 milyon insan Türkiye'deki işletmelere Facebook üzerinden yurtdışından bağlanıyor, bunu gördük."  

GİRİŞİMCİLİK MERKEZİ 2019’DA AÇILACAK

TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı, projenin Türkiye için önemine dikkati çeken Sabancı, şunları söyledi:

"Bu, iyi bir lansman. Benim tabirimle 'iyi bir gaz.' Ülkemizin buna ihtiyacı var çünkü her şeyimiz var, sadece biraz daha 'Hadi ya, hadi kardeşim, hadi kızım, hadi bacım, canım.' diyebilmemiz gerekiyor. Bunu becermek için de icraat çok önemli.

TOBB, Facebook ve Habitat bir araya geldi projede ama bu bahsedilen Girişimcilik Merkezi'ni 2019'da açmak çok mühim, Nisan-Mart erken belki ama Mayıs gibi bir tarihi netleştirelim, iş soğumasın. Habitat Derneği şimdiye kadar 1,3 milyon gence dokunmuş, teşekkür etmekten başka ne diyebilirim buna."  

29-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş