Arama sonuçları

Üniversiteye 439 bin öğrenci e-kayıt yaptı

Üniversiteye 439 bin öğrenci e-kayıt yaptı

Üniversiteye 439 bin öğrenci e-kayıt yaptı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) puanlarıyla üniversitelere yerleşen öğrenciler için bireysel kayıtlar bugün son buluyor. Üniversitelere elektronik kayıtlar (e-kayıt) ise 3-5 Eylül 2018 tarihleri arasında yapıldı.

YÖK, 2014-2015 öğretim yılından itibaren e-devlet kapısı üzerinden e-kayıt uygulamasını başlattı. YÖK, e-kayıt ile ilgili açıklama yaptı ve verileri paylaştı.

ÜNİVERSİTEYE 439 BİN ÖĞRENCİ E-KAYIT YAPTI

Buna göre bu yıl elektronik kayıt yapma hakkına sahip 586 bin 41 öğrenciden 439 bin 275 öğrenci e-kayıt tercih etti.

YÖK, açıklamasına göre e-kayıt yapma imkânına sahip olan her yüz öğrenciden 75’i üniversite kaydını e-kayıt üzerinden yaptı. 2 yıldır tüm devlet üniversiteleri e-kayıt yapıyor. Bu yıl da 20 vakıf yükseköğretim kurumu öğrencilerine e-kayıt fırsatı sundu. Devlet üniversitelerini kazanan öğrencilerin yüzde 79’u, vakıf üniversitelerini kazanıp e-kayıt yapma imkânına sahip olan öğrencilerden yüzde 58’i elektronik kaydı tercih etti.

E-KAYIT KİMLER YAPAMIYOR?

Elektronik kayda, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kayda uygun görülmeyen programlar (sağlık raporu isteyen programlar gibi) dâhil edilmedi. Elektronik kayıt ilk yerleştirmeler için gerçekleştirildi. Ek ve Milli Sporcu yerleştirmelerinde yerleşen öğrencilerin yerleştiği yükseköğretim kurumuna bizzat başvurmaları gerekiyor.

NE KADAR TASARRUF YAPILDI?

YÖK, e-kayıt sayesinde öğrenci ve ailelerin kayıt işlemleri için harcayacağı ücret açısından toplamda yaklaşık 250 milyon liralık tasarruf sağlandığını açıkladı. YÖK, “Hesaplama öğrencilerin kayıt yaptırmak için en az bir veli ile üniversitenin bulunduğu şehre gittiği, bir gece konakladığı, gidiş dönüş yol parası, yemek ve olası diğer harcadığı miktarlar göz önüne alınarak yapıldı” dedi.

 

BELGELERİNİ ÜNİVERSİTELERİNE VERECEKLER

 

 

E-kayıt yaptıran öğrenciler üniversitelerinin web sitesinde duyurduğu tarihlerde ders kaydına gidip duyuruda belirtilen belgeleri sunmaları ve diğer şartları sağlamaları durumunda ders kaydı yapabilecek.

07-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş