Arama sonuçları

Üniversiteye girişte başarılı sporcuya ek puan ve burs

Üniversiteye girişte başarılı sporcuya ek puan ve burs

Üniversiteye girişte başarılı sporcuya ek puan ve burs. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, üniversiteye girişte başarılı sporculara ek puan ve burs verileceğini açıkladı.

Hürriyet’ten Gamze Kolcu’nun haberine göre Kasapoğlu, 2020-2021 eğitim öğretim yılına yetiştirilmesi öngörülen spor düzenlemeleriyle ilgili bilgiler verdi.

HER ÜNİVERSİTEYE GENÇ OFİS AÇILACAK

Kampusunda yer gösteren her üniversiteye Genç Ofis açılacağını belirten Kasapoğlu, şu ana dek 10 üniversitede Genç Ofis açtıklarını söyledi.

"Gençler bu ofisler aracılığıyla bakanlığımızın faaliyet, etkinlik, kurs ve gezilerinden daha etkin yararlanabilecek. Öğrenciler ofislerimizde çeşitli etkinlikler düzenleyebilecekleri gibi bizler de onlara kişisel gelişim, kültür-sanat gibi başlıklarda eğitimler vereceğiz" diyen Kasapoğlu, gençlik merkezlerinde toplam 2.5 milyona yakın üyelerinin olduğunu belirtti. Kasapoğlu, liselerde açılması planlanan ofislerde ise staj ve çalışma olanakları sunacaklarının altını çizdi. 

GENÇLERİN PROJELERİNE 15 MİLYON LİRA DESTEK

Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında gençlerin projelerine 15 milyon liralık destek sağladıklarını belirten Kasapoğlu, gençlerin gönüllülük, kültür ve sanat, fiziksel aktivite, egzersiz ve spor, yenilikçi fikirler, çevre bilinci ve hayvanların korunması başlıklarındaki projelerine destek verileceğini söyledi.

Proje kapsamının genişletildiğini ve ilkokul öğrencilerinin de sürece dahil edildiğini açıklayan Kasapoğlu, toplamda 15 bini aşkın projenin hayata geçirildiğini ve bunlardan  3 bin 629'unun geçtiğimiz yıla ait olduğu söyledi.

HER OKULA SPORCU

Hedeflerinin eğitimle sporun birlikte yürüyebileceğini ispatlamak olduğunu söyleyen Kasapoğlu, hem özel hem devlet üniversitelerinde başarılı sporculara eğitim bursu ve üniversiteye girişte ek puan verileceğini söyledi.

Kasapoğlu, "A üniversitesi ‘Beş tane sporcu bursum var’ diyecek. Beş sporcu o üniversiteye kayıt yaptıracak. Başarılı sporcunun ücretsiz ya da belli bir yüzde oranında indirimli okuması ya da özel bir kontenjanla oraya girmesi çok kıymetli" ifadelerini kullandı.

"BİSİKLETİ YAYGINLAŞTIRACAĞIZ"

Bisiklet yolları konusunda belediyeler ve çevre bakanlığıyla işbirliği içinde olduklarını söyleyen Kasapoğlu, bisikleti yaygınlaştırmak için rektörlere de ‘Bisiklet yolları yapın destekliyorum’ dediğini sözlerine ekledi.

28-10-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş