Arama sonuçları

Vefa Lisesi nasıl öğrenci alacak?

Vefa Lisesi nasıl öğrenci alacak?

Vefa Lisesi nasıl öğrenci alacak? 1872 yılında eğitime başlayan Vefa Lisesi, eğitim tarihinde “ana dille öğretim yapan ilk lise” ve “İlk Mülkiye Lisesi” özelliklerine sahip.  1900 yılında bulunduğu semtten dolayı “Vefa İdadi-i Mülki-i Şahanesi“ adını alan okulun adı, Cumhuriyetin ilanından sonra 1924’te “Vefa Erkek Lisesi” oldu.

1989­-1990 öğretim yılında statü değişikliği ile okul, Vefa Anadolu Lisesi adını aldı. Lisenin adı daha sonra mezunlarının, kuruluşlarının ve öğretmenler kurulunun isteğinin bakanlıkça uygun görülmesi üzerine 2001-­2002 öğretim yılında tarihi adına Vefa Lisesi’ne dönüştürüldü.

Okul 2006-­2007 öğretim yılından itibaren hazırlık + 4 olmak üzere  5 yıl süreli Anadolu lisesi statüsü kazandı. 2014 yılında ise Vefa Lisesi de Proje Okul oldu. Bu karar ile birlikte öğrencileri gibi öğretmen ve yöneticileri de sınavla gelirken artık bakan oluru ile eğitimciler atanıyor.

840 öğrencinin öğrenim gördüğü 50 öğretmenin görev yaptığı Vefa Lisesi ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları:

VEFA LİSESİ NASIL ÖĞRENCİ ALACAK?

Vefa Lisesi öğrencilerini sınavla alacak. 2017’de TEOG puanıyla öğrenci alıyordu. Bu yıl ise öğrencilerini Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılacak Liseye Geçiş Sınavı (LGS) ile alacak.  Bu sınav Türkçe, Matematik, Fen, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden yani toplam 6 dersten yapılacak. Sınav sonucunda Merkezi Sınav Puanı (MSP) açıklanacak. Öğrenciler liseye bu puana göre yerleştirilecek.

LGS PUANI NASIL HESAPLANACAK?

LGS puanı hesaplanırken 6 dersten yapılan sınavın sonuçları dikkate alınacak. 3 yanlış bir doğruyu götürecek.

OKUL NOTLARI ETKİLİ OLACAK MI?

Hayır. LGS puanı hesaplanırken yalnızca sınavın sonuçları dikkate alınacak. Bu sınav puanı hesaplamasında okul notlarının etkisi olmayacak.

TERCİH LİSTESİ HAZIRLANACAK MI?

Evet. Vefa Lisesi sınavla öğrenci alan okullar listesinde yer aldığı için bu yerleştirmeler de merkezi yani Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak. Bunun için de tercih listesi hazırlayacaksınız, MEB bu listeye göre puan üstünlüğünü dikkate alarak okulun kontenjanı kadar öğrenci yerleştirecek.

ÖĞRETİM ŞEKLİ NEDİR?

Öğretim şekli karma yani kız ve erkek öğrenciler birlikte öğrenim görüyor.

HAZIRLIK SINIFI VAR MI?

Evet. İngilizce hazırlık sınıfı bulunuyor. Bu yüzden de okulda eğitim 1 yıl hazırlık olmak üzere 5 yıl sürüyor.

VEFA LİSESİ TABAN PUANI NEDİR?

Hazırlık sınıfına giren öğrencilerin 2017 ilk yerleştirme puanı  488.7811 olmuştu. Ancak TEOG'a göre öğrenci almıştı ve bu puanının hesaplanmasında okul notlarının etkisi yüzde 30'du.

 

VEFA LİSESİ KONTENJANI NEDİR?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı sınavla öğrenci alan liseler listesinde Vefa Lisesi'nin 2018-2019 öğretim yılı kontenjanı 180 kişi olarak yer alıyor.

VEFA'DA YATILI OKUMAK MÜMKÜN MÜ?

Vefa Lisesi’nde yatılı okumak mümkün.

OKULUN FİZİKİ OLANAKLARI NEDİR?

Okulda 28 derslik, 3 fen laboratuvarı, spor ve konferans salonu bulunuyor.

ÖĞRETİM DİLİ NEDİR?

Okulda İngilizce eğitim veriliyor. İkinci dil olarak Almanca öğretiyor.

VEFA LİSESİ DİPLOMASININ ÖZELLİĞİ NEDİR?

Vefa Lisesi de Uluslararası Bakalorya veren devlet liseleri arasına katıldı. IB diploması ile yurtdışındaki üniversitelere mezunların sınavsız girebilmelerinin yolunu açıyor.

VEFA LİSESİ ÜCRETLİ Mİ?

Hayır. Vefa Lisesi bir devlet okuludur ve öğrenim ücretsizdir.

VEFA LİSESİ’NİN ÜNLÜ MEZUNLARI KİMLER?

Abdülkadir Yücelman, Adnan Adıvar, Ahmet Tan, Ahmet Taşkın, Ahmet Altan, AbbasParmaksızoğlu, Aytekin Kotil, Bülent Özveren, , Erol Büyükburç, Ersan Erdura, Feridun Darbaz, Feridun Fazıl Tülbentçi, Fehmi Kopuz, Fuat Miras, Gazanfer Özcan, Hasanali Yücel, Hüseyin Cahit Yalçın, İbrahim Köseoğlu, İslam Çupi, Kemal Sunal, Mithat Cemal Kuntay, Müjdat Gezen, Metin Ersoy, Memduh Ün, Mehmet Akif Ersoy, Nejat Ekrem Basmacı, Sadettin Teksoy, Tevfik Gelenbe, Şener Şen, Şemsettin Günaltay, Ruhi Ayangil, Peyami Safa, Prof. Dr. Haluk Yavuzer, Prof. Dr. Toktamış Ateş, Uğur Dündar, Tarık Minkari, Tevfik Gelenbe, Tunca Toskay, Tınaz Titiz, Vefa Küçük, Yusuf Ziya Ortaç, Yusuf Kurçenli,Yahya Kemal Beyatlı.

*Fotoğraf: Vefa Eğitim Vakfı

 

10-06-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş