Arama sonuçları

Yeni lise modeli çocukları ikiye bölecek

Yeni lise modeli çocukları ikiye bölecek

Yeni lise modeli çocukları ikiye bölecek. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, TEOG yerine liselere geçişte uygulanacak yeni sistemin çocukları ikiye böleceğini söyledi.

YENİ LİSE MODELİ ÇOCUKLARI İKİYE BÖLECEK

Karabıyık şöyle dedi: "En sıkıntılı olan şey de şu, 'nitelikli okul.' Bu çok tehlikeli, sakıncalı bir kavramdır. O zaman 600 okulun dışındaki okullar niteliksiz mi? Milli Eğitim Bakanlığı bunu mu kabul ediyor? Bu sistem çocukları ikiye bölecek. Nitelikli okula gidenler ve diğer okullara gidenler. Bu ayrım da çok tehlikelidir."

Karabıyık, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, eğitim sistemi ve çok sık değişen sınav sistemi nedeniyle aile ve çocukların mutsuz ve kaygılı olduğunu belirtti. Karabıyık şöyle konuştu: “Temel eğitimden ortaöğretime geçişte yapılan son değişiklik, bakanlığın asıl amacının, sağlıklı ve herkesin memnun olacağı bir ortaöğretim sisteminin oluşturulması olmadığını açıkça gösterdi."

ÇOK SAYIDA SORU İŞARETİ VAR

Karabıyık, sistemin nasıl işleyeceği konusunda bakanlığın henüz çalışmalarını tamamlamadığını ve çok sayıda soru işareti bulunduğunu anlattı. Karabıyık, "Eğitimde adalet ve fırsat eşitliği konularına girildiği zaman eğitimde adaletsizliğin de fırsat eşitsizliğinin de giderek arttığı görülecektir” dedi.

ÇOCUKLARA VE AİLELERE YAZIK

Yapılan değişikliğin, yönergesi, genelgesi ve yönetmeliğinin olmadığını, sadece sözlü olarak ifade edildiğini anımsatan Karabıyık şöyle dedi: "Zannediyorum ki eleştirisel boyutları alıp ondan sonra yönerge, yönetmelik hazırlama yoluna gidecekler. Bu tekrar yapboz tahtası demektir. Bu çocuklara, ailelere yazıktır, günahtır."

AA

 

08-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş