Arama sonuçları

YÖK Başkanı: Öğrenciye bir şey kazandırmayan programları sistemin dışına çekiyoruz

YÖK Başkanı: Öğrenciye bir şey kazandırmayan programları sistemin dışına çekiyoruz

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, piyasayla, istihdamla, kültür, sanat ve edebiyatla bağı azalmış programları yavaş yavaş dönüştürdüklerini söyledi. Özcar, “Öğrenciye bir şey kazandırmayan programları sistemin dışına çekip yerine daha istihdam odaklı programları devreye sokmaya başladık” dedi.  Özvar, yapay zekâ, dijitalleşme ve büyük veri gibi yeni programlar ihdas edilmesinin de bu dönüşümün bir parçası olduğunu vurguladı.

Özvar, İstanbul’daki üniversitelerin rektörleriyle iftar programında bir araya geldi. Marmara Üniversitesinin ev sahipliğindeki programa Özvar ve rektörlerin yanı sıra Yükseköğretim Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Yükseköğretim Kurulu Genel Sekreteri Batıkan Aksoy katıldı.

61 ÜNİVERSİTE, 1.5 MİLYON ÖĞRENCİ

Özvar, İstanbul’da toplam 61 yükseköğretim kurumu bulunduğunu, 1,5 milyonun üzerinde üniversite öğrencisinin öğrenim gördüğünü ve yaklaşık 41 bin öğretim elemanının görev yaptığını kaydetti. den Özvar, “İstanbul üniversiteleri bir taraftan öğrencilerine en kaliteli eğitim imkanlarını sunarken diğer taraftan da ülkenin bilimsel, kültürel, ekonomik, sosyal ve sanatsal gelişimine çok kıymetli katkı sağlamaktadır” dedi.

Yükseköğretim Kurulu'nun son dönemdeki çalışmaları hakkında bilgi veren Özvar, yapay zekâ, dijitalleşme ve büyük veri alanlarında 2’si yeni olmak üzere 5 lisans ve tamamı yeni 12 önlisans programı açılmasına karar verdiklerini hatırlattı. Özvar, bu alandaki gelişmeleri yakından takip etmeye ve gerekli aksiyonları almaya devam edeceklerini vurguladı.

DÖNÜŞTÜRÜCÜ ETKİSİ VAR

Özvar, yükseköğretim ve sektörler açısından dönüştürücü bir etkiye sahip olacağı öngörülen mikro yeterlilikler konusunda Avrupa Yükseköğretim Alanındaki düzenlemelerle uyumlu usul ve esasları belirlemek üzere bütün paydaşlarla yürüttükleri süreçleri kısa sürede tamamlayacaklarını anlattı. Özvar, mikro yeterliliklerin kredilendirilmesi sürecini yakın zamanda başlatmayı planladıklarını ifade etti. 

"YÜKSEKÖĞRETİM SİSTEMİMİZİN NİTELİĞİNİ DAHA DA ARTIRACAK ADIMLAR ATIYORUZ"

Özvar, yükseköğretimde kalite odaklı yaklaşımın bir neticesi olarak, yeni lisansüstü programların açılması ve açık olan programların devam edebilmesi için belirledikleri yeni şartları üniversitelerle ve kamuoyuyla paylaştıklarını kaydetti.  Özvar, özellikle “akreditasyon” ve “nitelikli yayın” şartlarının getirilmesine dikkat çekti. 

"ULUSLARARASILAŞMA, VİZYONUMUZUN ÖNEMLİ BİR PARÇASI"

Özvar, uluslararasılaşmanın Yükseköğretim Kurulunun vizyonunda önemli bir yer tuttuğuna işaret ederek, “Üniversitelerimizi uluslararası görünürlüklerini artırmaları konusunda sürekli teşvik ediyoruz” dedi. 

Yükseköğretim alanında küresel anlamda büyük bir rekabet yaşandığını, bunun gelecekte daha da artacağını ifade eden Özvar, “Üniversitelerimizin zaman kaybetmeden bu rekabete hazır hale gelmeleri son derece önemlidir” şeklinde konuştu. 

Öğretim elemanlarının nitelikli ve etki değeri yüksek uluslararası yayınlar yapmalarının ve projelerde yer almalarının uluslararası görünürlük açısından son derece kıymetli olduğunu vurgulayan Özvar, rektörlerden üniversitelerinin uluslararası görünürlüğünün artırılması için özel çaba sarf etmelerini istedi.

27-03-2024


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş