Arama sonuçları

YÖK Başkanı Özvar: Öğrencilerin niteliği konusunda kaygımız olmamalı

YÖK Başkanı Özvar: Öğrencilerin niteliği konusunda kaygımız olmamalı

YÖK Başkanı Erol Özvar, sosyal medya hesabından YKS sonuçlarının açıklandığını duyurdu. “YKS sonuçlarının hayırlı olmasını diliyor, ülkemizin geleceği olan gençlerimizi içtenlikle tebrik ediyorum” diye Özvar, mesajında şunları ifade etti:

YÜZDE 99 DOLDU

YÖK’te veriye dayalı attığımız adımlar meyvesini veriyor. YKS yerleştirme sonuçlarına göre, KKTC üniversiteleri hariç yükseköğretim kurumlarımızın kontenjanlarının %99’u doldu. KKTC üniversiteleri hariç yükseköğretim kurumlarımızın boş kontenjanları geçen yıl 164 bin civarında iken, bu yıl bu sayı 13 bine kadar düştü. Barajın kaldırılması ve sınav süresinin uzatılması gibi değişiklikler, üniversitelerimizi daha ulaşılabilir hale getirdi. Önümüzdeki yıllarda da daha kapsayıcı bir sisteme geçerek kamu kaynaklarının etkin kullanımı için planlamalarımıza devam edeceğiz."

YAKLAŞIK 850 BİN ADAY YERLEŞTİ

YKS yerleştirme sonuçlarına dair bilgi veren Özvar şöyle devam etti: “Rekabetçi ve eleyici bir sistemimiz olduğu için öğrencilerin niteliği konusunda kaygımız olmamalı. 2022 YKS yerleştirme sonuçlarına göre, puanı hesaplanan yaklaşık 2 milyon 900 binden fazla aday arasından, açık öğretim hariç yaklaşık 850 bini yerleşti. YÖK olarak, yerleşen öğrencilerimizin daha iyi koşullarda ve daha nitelikli eğitim almaları için planlamalarımıza devam ediyor, sistemi tüm yönleri ile iyileştirmeye çalışıyoruz.”

15-08-2022


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş