Arama sonuçları

20 bin sözleşmeli öğretmen için takvim açıklandı

20 bin sözleşmeli öğretmen için takvim açıklandı

20 bin sözleşmeli öğretmen için takvim açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sözleşmeli öğretmen atama takvimini açıkladı. Buna göre ön başvurular 2-8 Mart tarihleri arasında alınacak. Sözlü sınavlar 14 Nisan ve 8 Mayıs'ta yapılacak. 

20 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN İÇİN TAKVİM AÇIKLANDI

Başvuru için adayların Türkçe, ilköğretim matematik, fen bilimleri/fen ve teknoloji, sosyal bilgiler, Türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya, matematik (Lise), fizik, kimya, biyoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil (İngilizce), rehberlik, okul öncesi ve sınıf öğretmenliği alanları bakımından KPSSP121 puan türünden 50 puan alması şart. 

KPSS 50 PUAN ŞARTI VAR

Almanca, Arapça, Çince, Fransızca ve Rusça alanlarına KPSSP120 puan türünden, diğer alanlar bakımından ise KPSSP10 puan türünden 50 ve üzerinde puan almaları gerekiyor.

BAŞVURULAR ONAYLANACAK

Adaylar, elektronik ortamda yaptıkları başvuruları ve bu başvurulara ilişkin elektronik başvuru formunun çıktısını, şahsen ya da noter aracılığıyla vekalet verecekleri kişiler vasıtasıyla il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine onaylatacak. 

KONTENJANIN 3 KATI SÖZLÜYE ÇAĞRILACAK

Sözleşmeli öğretmenlik için sözlü sınava girmek üzere yaptıkları başvuruları onaylananlardan KPSSP10-KPSSP121 ile KPSSP120 sonucunda her alan için en yüksek puan alandan başlamak üzere, alanlar bakımından belirlenen kontenjan sayısının üç katı aday, yerleştirildikleri sınav merkezinde sözlü sınava alınacak. 

EŞİTLİK DEVAMINDA KURA ÇEKİLECEK


Sözlü sınavda başarılı olanların atamaları, tercihleri de dikkate alınarak sözlü sınav puanı üstünlüğüne göre elektronik ortamda gerçekleştirilecek. Adayların puanlarının eşitliği hâlinde KPSS puan üstünlüğü dikkate alınacak, eşitliğin devamı hâlinde atanacak aday bilgisayar kurası ile belirlenecek.

SÖZLÜ SINAVDAN EN AZ 60 ALANLAR TERCİH YAPABİLECEK

Sözlü sınavda adaylar, bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü, iletişim becerileri, öz güven ve ikna kabiliyeti, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı, topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri yönüyle değerlendirilecek. Sözlü sınav sonucunda 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılarak sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih yapma hakkını elde edecek. 

20 TERCİH HAKKI VAR

Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, en fazla 20 eğitim kurumu için elektronik ortamda tercihte bulunabilecek. 

TAKVİM NASIL İŞLEYECEK?
 

Açıklanan başvuru takvimine göre, ön başvurular 2-8 Mart'ta alınacak. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezlerinin ilanı 16 Mart'ta duyurulacak. Sözlü sınavlar 14 Nisan-8 Mayıs tarihlerinde yapılacak. 

Sözleşmeli öğretmenliğe atama sürecine ilişkin diğer hususlar "http://meb.gov.tr" ile "http://ikgm.meb.gov.tr" adreslerinden ilan edilecek.  

EN FAZLA SINIF ÖĞRETMENİ ATANACAK

MEB, ataması yapılacak sözleşmeli öğretmenlerin branşlara göre dağılımını da açıkladı. Buna göre en fazla sözleşmeli öğretmen ataması yapılacak alanlar sınıf öğretmenliği, İngilizce, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, okul öncesi öğretmenlikleri oldu. Bu alanlarda sırasıyla 3 bin 806, 2 bin 2, 1907, 1676 sözleşmeli öğretmen atanacak. 


19-02-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin