Arama sonuçları

225 TL sınav ücreti isyan ettirdi

225 TL sınav ücreti isyan ettirdi

225 TL sınav ücreti isyan ettirdi.  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nca (ÖSYM) 2019 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) A Grubu ve Öğretmenlik Sınavı başvuruları “zam” tartışmalarıyla başladı.

2019 KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavı'na girmek isteyen adayların toplam 225 TL başvuru ücreti ödeyecek olması, hem sosyal medyada gündem oldu hem Meclis gündemine de taşındı.

2019 KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavı'na, kamu kurum ve kuruluşlarının A grubu kadrolarına veya Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) öğretmen kadrolarına başvurmak isteyenler katılabilecek. 

Sınava lisans programlarından mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında mezun durumda olmayan, ancak sınavın iki yıl olan geçerlik süresi içinde lisans düzeyinde mezun olabilecek durumdaki adaylar başvurabilecek.

225 TL SINAV ÜCRETİ İSYAN ETTİRDİ

Ancak sınav ücretindeki artış eleştirildi. Her bir oturumun ücreti 75 TL olunca öğretmen adaylarının ödeyeceği başvuru ücreti de 225 TL’ye çıktı. Örneğin MEB bünyesinde öğretmen olarak görev almak isteyenler, sınavın "genel yetenek-genel kültür" oturumu ile eğitim bilimleri oturuma ve alanlarında ÖABT yapılıyorsa ilgili alandaki ÖABT'ye katılacak. Bu durumda da ödeyeceği sınav başvuru ücreti 225 TL oldu.

1 MİLYON ÜNİVERSİTE MEZUNU İŞSİZ VAR

1 milyon üniversite mezunun iş bulmak için umutlarını bağladığı KPSS başvuru ücretleri zammı ise Meclis gündemine de taşındı. CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker, KPSS ücretlerine gelen yüzde 25 zam oran oranını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yönelttiği soru önergesi ile Meclis gündemine taşıdı. Şeker, ÖSYM’nin adaylarından topladığı başvuru ücretlerini gelir kapısı olarak gördüğünü ifade ederek, şöyle dedi:

“İşsizlik oranı yüzde 14.7 iken, bu oran gençlerde yüzde 26.7. Üniversiteli işsiz sayısının 1 milyonu geçtiği ülkemizde, gençlerimizin iş bulma umudu günden güne tükenmekte. Bu vahim tablo karşısında işsiz gençlerimiz bulabildikleri her iş imkanının peşinden umutla koşarken yeni açıklanan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ücretleri kamuoyunda ciddi ve haklı bir tepkiye sebep oldu. Enflasyon 19.50 iken sınavlara yüzde 25 zam yapılıyor. Bu zam sonucunda KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür Oturumu/Eğitim Bilimleri Oturumlarının her biri için 60 TL’den 75 TL’ye, KPSS Alan Bilgisi Sınavlarının her bir oturumu için 40 TL’den 50 TL’ye ve Her Bir ÖABT Alanı İçin 60 TL’den 75 TL’ye çıkarıldı. ÖSYM’nin 2018 yılı geliri 737.367.448,26 TL iken, gideri 623.578.517,32 TL. Yani ÖSYM gençlerin üniversiteye girebilme ve iş bulabilme umutlarını fahiş sınav ücretleri ile sömürerek aleni bir tüccar zihniyeti ile yönetiliyor. Bu zammın gerekçesi nedir?”

04-05-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş