Arama sonuçları

76 ülkeye 1224 öğrenci gönderilecek

76 ülkeye 1224 öğrenci gönderilecek

76 ülkeye 1224 öğrenci gönderilecek. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bursu ile lisansüstü öğrenim için 76 ülkeye bin 224 öğrenci gönderilecek.

MEB'in internet sitesinden yapılan duyuruya göre, Bakanlık tarafından yürütülen, Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (YLSY) Programı kapsamında, Türkiye'nin nitelikli insan kaynağı ihtiyacını karşılamak amacıyla resmi burslu statüde lisansüstü öğrenim görmek üzere 76 ülkeye bin 224 öğrenci gönderilecek.

 

76 ÜLKEYE 1224 ÖĞRENCİ GÖNDERİLECEK

Bu öğrenciler yurtdışında yüksek lisans veya doktora öğrenimlerini başarıyla tamamladıktan sonra mecburi hizmetlerini yapmak üzere üniversitelerde öğretim elemanı, MEB'de milli eğitim uzmanı, diğer kamu kurumlarında ise kılavuzda ilan edilen kadrolara atanacak.

45 FARKLI ÜNİVERSİTE GİRECEKLER

Yurt dışına gönderilecek öğrenciler 45 farklı üniversite ve 17 farklı kamu kurumu adına yurt dışında öğrenim görecek. Geçen yıllarda adına öğrenci gönderilen kurumlarla beraber, bu yıl ilk defa Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi, Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü ile Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü adına yurt dışına öğrenci gönderilecek.

50 ÜLKEDE 3 BİN 739 ÖĞRENCİ BURSTAN YARARLANIYOR

Bakanlık tarafından, 1929 yılında yürürlüğe giren kanun kapsamında, üniversitelerin ve kamu kurumlarının uzman eleman ihtiyacını karşılamak üzere yurt dışına burslu öğrenci gönderme işlemleri başlatıldı. Bugüne kadar bu burslardan yaklaşık 19 bin öğrenci yararlandı. Şu anda yaklaşık 50 ülkede MEB bursundan yararlanan öğrenci sayısı 3 bin 739'a ulaştı. 

2018 YLSY kapsamında öğrenciler, aralarında Avrupa ülkeleri ile ABD, Kanada ile Orta Doğu ülkelerinin de yer aldığı 76 ülkede öğrenim görebilecek. Program kapsamında, 471 farklı lisansüstü öğrenim alanında burs tahsis edilecek.

2013 YILINDAN BU YANA GÖNDERİYOR

MEB'de 2013'den itibaren, milli eğitim uzmanı olarak çalışmak üzere de yurt dışına öğrenci gönderilmeye başlandı. Bu yıl da Bakanlığın yetişmiş insan kaynağı ihtiyacı doğrultusunda, doktora eğitimi sonrasında MEB'de uzman olarak çalışmak üzere, 39 öğrenciye burs sağlanacak.

- Başvuru, seçme ve yerleştirme işlemleri

Yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek üzere başvuru yapacak adaylar, başvuru işlemlerini 7-17 Ağustos'ta MEB'in http://rebus.meb.gov.tr internet adresinden yapabilecek.

 

02-08-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş