Arama sonuçları

Adaylar ‘tahmin edip’ ikinci oturuma girecek

Adaylar ‘tahmin edip’ ikinci oturuma girecek

Adaylar ‘tahmin edip’ ikinci oturuma girecek. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından açıklanan yeni üniversiteye geçiş sınav sistemi içinde soruları da barındırıyor. En önemli soru ise aynı gün yapılacak iki oturumlu sınavda adayın “tahmin” etme yeteneğini kullanması olacak.

Peki neden böyle diyoruz.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı iki oturumdan oluşacak. Bunlar Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testleri (AYT) oturumları.

Sınavın ilk oturumu Cumartesi günü sabah yapılacak olan TYT. Bu oturuma tüm adaylar girmek zorunda. Bu sınava tüm adaylar katılmak zorunda. Bu oturumda her biri 40’ar sorudan oluşan Türkçe ve Temel matematik testleri var. Bu sınavın yerleştirme puanına katkısı yüzde 40. Oturumun YGS'deki gibi iki barajı var. 150 puanın altında kalanların tercih hakkı yok. 150 puan alan ve üzeri önlisans programlarını tercih edecek.

ADAYLAR ‘TAHMİN EDİP’ İKİNCİ OTURUMA GİRECEK

İkinci oturuma girmek için 180 puan almak gerekiyor. Ancak sınavın ikinci oturumu aynı gün öğleden sonra yapılacak. Bu durumda da aday “puanını tahmin” ederek ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testi’ne girecek. Bu durumda da eğer TYT puanı 180 olmazsa aday ikinci oturuma da boşuna girmiş olacak. Çünkü bu durumda ikinci oturum sayılmayacak.

 

14-10-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin