Arama sonuçları

Yurtdışında üniversite okuyacaklar 2024 YKS’ye 'başvuru' yapabilecek: Ek süre veriliyor

Yurtdışında üniversite okuyacaklar 2024 YKS’ye 'başvuru' yapabilecek: Ek süre veriliyor

Yurtdışında üniversite okumak isteyenler için "denklik" kriterlerini değiştiren ve öğrencilere YKS puan ve başarı sıralaması şartı getiren ancak bu düzenlemeyi de YKS başvuruları son bulduktan sonra yapan Yükseköğretim Kurulu, tepkiler üzerine YKS için yeni bir başvuru süreci başlatma kararı aldı. Bu adayların 8-9 Haziran’da yapılacak 2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) başvurularını yapabilmeleri için ikinci geç başvuru açıyor.  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yayımlanan ve Yurtdışındaki üniversitelere kayıt olmak isteyen Türk öğrencilere YKS’ye girme şartı getiren yönetmelik dolayısıyla açılacak ikinci geç başvuru 25-28 Mart 2024 tarihleri arasında yapılabilecek.

YURTDIŞINI İSTEYENLER İÇİN

Adaylar başvurularını ÖSYM başvuru merkezleri aracılığıyla, bireysel olarak ÖSYM’nin internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından yapabilecek.

Sınava, 1-26 Şubat 2024 veya 5-7 Mart 2024 tarihleri arasında başvuru yapan adayların, başvuru bilgileri aynen geçerli olacak. Bu nedenle sınava, 1-26 Şubat 2024 veya 5-7 Mart 2024 tarihleri arasında başvuru yapan adaylardan yeniden başvuru alınmayacak.

NE OLMUŞTU?

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) yurtdışı denklik için Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvurularının son bulmasından bir hafta sonra aldığı “YKS puanı” şartı tartışmalara neden olmuştu. Çünkü YKS başvuruları 7 Mart’ta son bulmuş, karar ise 15 Mart 2024 tarihinde yürürlüğe girmişti.“Maç ortasında kural değiştirmek” anlamına gelen bu kararla bu yıl yurtdışında üniversite eğitimi görmeyi planlayan ve başvurularını yaparak kabul almış ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) başvurmamış öğrencileri mağdur ediyordu

 

23-03-2024


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş