Arama sonuçları

Anadolu Lisesi öğrencileri ‘biyonik el’ yaptı

Anadolu Lisesi öğrencileri ‘biyonik el’ yaptı

Anadolu Lisesi öğrencileri ‘biyonik el’ yaptı. Cumhuriyet'in haberine göre, Muğla’nın Milas ilçesinde 3 lise öğrencisi, insan el hareketlerini bire bir uygulayan ‘biyonik el' yaptı. İhtiyaç halinde uzaktan da kontrol edilebilen biyonik elin patenti alınarak seri üretime geçilmesi hedefleniyor.

ANADOLU LİSESİ ÖĞRENCİLERİ 'BİYONİK EL' YAPTI

 

Milas Mehmet Akif Ersoy Çok Programlı Anadolu Lisesi Bilişim Bölümü 11’inci sınıf öğrencileri Ayşenur Kavak, Murat Türkmen ve Ahmet Döner, 4 ay süren çalışmayla, biyonik el yaptı. İnsan el hareketlerini bire bir yapan elin, sağlık başta olmak üzere birçok alanda kullanılması amaçlanıyor. Ayrıca biyonik el, insanlar için tehlike arz eden durumlarda uzaktan da kontrol edilebiliyor. Biyonik elin tescillenebilmesi için önümüzdeki günlerde Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurulacak.

SAĞLIK BAŞTA OLMAK ÜZERE BİRÇOK ALANDA KULLANILABİLİR

Yaptıkları ürünü tanıtan öğrencilerden Ayşenur Kavak, şöyle konuştu: “Eldivene monte edilmiş esneklik sensörleri yardımıyla elimizden alınan konum bilgileri tasarladığımız devre tarafından işlenerek, motorlar yardımıyla robotik elin kontrolü sağlanır. Bu robotik elin tasarım amacı sağlık alanında kullanılması veya insanlar için tehlikeli olabilecek ortamlarda uzaktan kontrolü sağlanarak riski en aza indirmektir. Eldiveni giymiş birisi tarafından yapılan el hareketlerini birebir taklit edebiliyor. İnsan el hareketlerini birebir yapabilen kolun, sağlık başta olmak üzere birçok alanda kullanılması amaçlanıyor.”

‘ÜLKEMİZ ADINA GÜZEL BİR ÇALIŞMA’

Bilişim Bölümü öğretmeni İsmet Aslan ürünün sağlık başta olmak üzere birçok alanda kullanılmasının amaçlandığını söyledi. Okul müdürü İsmail Özer ise şöyle dedi:

“Sağlık ve bomba imha konusunda kullanılabilecek olması önemli. Öğrencilerimle öğretmenlerimin her zaman yanındayım. Ülkemiz adına güzel bir çalışma."

14-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş