Arama sonuçları

Bakan Selçuk: Herkes üniversite okumak zorunda değil

Bakan Selçuk: Herkes üniversite okumak zorunda değil

Bakan Selçuk: Herkes üniversite okumak zorunda değil. Her geçen gün eğitim sistemi gericiliğe teslim edilirken, Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk’un Bakanlar Kurulu toplatısında sarf ettiği skandal sözler eğitimin kimlere emanet edildiğini de gözler önüne serdi.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre Türkiye’nin ‘ara insan gücünde’ ihtiyacı ve eksikliği olduğundan bahseden Bakan Selçuk şöyle dedi: 

“Asıl projemiz meslek liselerini güçlendirerek üniversitedeki yığılmayı azaltmak istiyoruz. Üniversite öğrencisi sayısı çoksa o ülkede sorun vardır. Az öğrenci sayısı varsa başarılıdır. Meslek liselerine karşı oluşan olumsuz yargıyı yönetebiliriz.”

‘SEN AĞA BEN AĞA, BU İNEKLERİ KİM SAĞA’

Meslek liselerinde okuyan çocukların ucuz iş gücü ve sömürü kaynağı olarak görüldüğü eleştirileri yapılırken, Bakan Selçuk’un geliştirdikleri yeni modelle, artık okulları ‘fabrikaların, otellerin, işletmelerin’ içine taşıdıklarını söylediği aktarıldı.

Bir sohbet sırasında konunun Bakanlar Kurulu’nda da gündeme geldiğini anlatan Bakan Selçuk’un şöyle dediği kaydedildi

“Kabinede de dile getirdim. Herkes üniversiteye gitmek zorunda değil. ‘Okumayan çocuğu meslek lisesine göndereyim’ algısını yıkmalıyız. Dönüşümü sektörle birlikte, istihdam ihtiyacına göre gerçekleştireceğiz. Sanayici bizden nitelikli ara iş gücü istiyor. Herkes üniversiteli olmak zorunda değil. ‘Sen ağa ben ağa, bu inekleri kim sağa’ durumu var yani.”

09-02-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş