Arama sonuçları

Danimarka üniversiteleri lise notuna bakıyor

Danimarka üniversiteleri lise notuna bakıyor

Türk öğrencilerin özellikle master programları için gittiği Danimarka üniversitelerinde İngilizce eğitim veren lisans programları bulmak da mümkün. Liseden yüksek not ortalaması ile mezun olmanızı bekleyen üniversiteler için aldığınız dersler de önemli. Örneğin sözel öğrencisi mühendislik okuyamaz. Mühendislik okumak isteyenlerin sayısal dersler alması beklenir.

Danimarka üniversitelerinde nasıl eğitim alabilceğinize ilişkin sorularımızı Kare Eğitim Yurtdışı Direktörü Olcay Erten yanıtladı.

YGS VE LYS SONUÇLARI ÖNEMLİ Mİ?

Evet önemli. Özellikle Lisans Yerleştirme sınavlarına girmeniz ve barajı geçmeniz gerekiyor.

LİSE NOTLARI ÖNEM TAޞIYOR MU?

Evet lisedeki notlarınız önemli. Yüksek not ortalamasıyla mezun olmalısınız. Sadece not ortaması da yetmiyor. Aynı zamanda lisede aldığınız dersler başvurunuzda dikkate alınıyor. Örneğin sözel öğrencisi mühendislik okuyamaz çünkü sayısal derslerin alınmamış olmasını üniversite kabul etmez. Ancak bazı üniversiteler dil problemi olmayan öğrencilere bu eksik dersleri alabilecekleri hazırlık programları da sunuyor.

İNGİLİZCE PROGRAM İÇİN DİL YETERLİLİK BELGESİ İSTENİYOR MU?

Evet. Dil yeterliliğinizi de IELTS veya TOEFL sınavlarından birisine girerek kanıtlamalısınız.

İNGİLİZCE HANGİ PROGRAMLAR VAR?

İngilizce lisans programları arasında en fazla mimarlık teknolojileri ve inşaat yönetimi, işletme, ekonomi, bilgisayar mühendisliği, kimya mühendisliği, inşaat mühendisliği ve iletişim tercih ediliyor.

YILLIK ÖОRETİM ÜCRETİ NEDİR?

İngilizce programların yıllık ücretleri 6 bin ile 16 bin Euro arasında değişiyor.

DANISH DİLİNDE OKUMAK İÇİN HAZIRLIK VAR MI?

Nadir olarak üniversiteler Danish hazırlık kursları sunuyor. Bu kurslar genellikle ücretsiz oluyor.

AYLIK YAޞAM MALİYETİ NEDİR?

Danimarka'da aylık yaşam maliyetleri 700 ile 1000, yurt ücretleri 300 ile 500 Euro arasında değişiyor. Ancak yurt bulmak kolay değil bu yüzden de ev kiralamak zorunda kalabilirsiniz.

BURS BULMA ޞANSI VAR MI?

Avrupa Birliği ülkeleri dışından gelen öğenciler için birçok devlet üniversitesine burs için devlet bütçe veriyor. Burslar da akademik başarıya göre dağıtılıyor.

MASTER BEDAVA DİYORLAR DOОRU MU?

Evet doğru. Ama Danish dilinde ücretsiz. Master eğitimini ücretsiz yapmayı planlayanların izledikleri yollardan biri şu. Danimarka'da İngilizce lisans programına kayıt oluyorlar, okurken ücretsiz Danish kurslarına gidiyorlar. Dili öğrendikten sonra da master programına başvuruyorlar.

OKURKEN ÇALIޞMA İZNİ VERİYOR MU?

Danimarka üniversite öğrencisine haftada 15 saat çalışma izni veriyor ama bu iznin pasaportunuzda belirtilmesi gerekiyor.

MEZUNİYETTEN SONRA ÇALIޞMAK İÇİN KALABİLİR MİYİM?

Mezuniyetten sonra da 6 ay iş arama hakkı tanıyor.

01-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş