Arama sonuçları

Deneme sınavı çözerek son haftayı geçirin

Deneme sınavı çözerek son haftayı geçirin

Deneme sınavı çözerek son haftayı geçirin. Üniversiteye geçişin ilk aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) için son hafta. Uzmanlar ise bu son haftayı deneme sınavı çözerek geçirmenizi öneriyor. 

12 Mart Pazar günü tek oturumla gerçekleşecek olan sınav için zaman daralırken öğrenciler de stresli günler yaşanıyor. Son haftalarda ağırlıklı olarak deneme sınavı çözülmesini öneren Açı Eğitim Kurumları Rehber Öğretmeni Nurcan Eğribaş, özellikle son 10 yılın çıkmış sorularına göz atılması gerektiğini belirtti. Ayrıca deneme sınavı “gerçek sınav” gibi geçirmenin de sınav stresini azaltacağını söyleyen Eğribaş, her gün genel tekrar yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Eğribaş, sınav ile ilgili öğrencilere tavsiyelerini şöyle sıraladı: 

‘Öğrenciler öncelikle sınav psikolojisini akıllarına yerleştirmeli. Sınava son iki hafta kala her sabah saat 10’da deneme testleri çözerek güne başlamalı. Her gün farklı zorlukta sınavdaymış gibi test çözmeleri, gerçek sınavı gözlerinde büyütmelerini engeller. Ayrıca kendilerine bir deneme takip çizelgesi oluşturulmalı; 4 branştan netlerini, ortalama çözme surelerini ve toplam netlerini gösteren bir tablo yapmalılar. Böylece ortalama olarak sınavda hangi teste ne kadar süre ayırabileceklerini göreceklerdir. Son zamanlarda ‘seneye bıraktım artık’ gibi cümleler kuran öğrencilerin sayısı artacaktır. Bu moral bozucu kelimelere kulak asmayın ve çalışma hevesinizi kırmayın.”

 

04-03-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş