Arama sonuçları

Dönüş yolundaki öğrenciler endişeli

Dönüş yolundaki öğrenciler endişeli

Dönüş yolundaki öğrenciler endişeli. Cumhuriyet'ten Sena Yaşar'ın haberine göre, Türk Hava Yolları (THY), Mevlana öğrenci değişim programı nedeniyle Rusya’da bulunan öğrencilerin tahliyesi için 322 dolar bilet fiyatı çıkardı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yurtdışında bulunan 25 bin Türk vatandaşının tahliye edilmesi için kapsamlı "operasyon" başlattıklarını açıklamıştı. Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın farklı bölgelerinde bulunan Türk öğrenciler için 22 Nisan’da Moskova’dan uçuş düzenleneceğini duyurdu.

DÖNÜŞ YOLUNDAKİ ÖĞRENCİLER ENDİŞELİ

THY, bilet satışı için internet bağlantısı açılmadı, öğrencilerin biletleri belirli yerlerden belirli saatlerde alabileceği duyuruldu. Bulundukları şehirlerden bilet alamadıklarını belirten öğrenciler, tedbir kapsamında şehirlerarası geçiş yapamadıklarına da dikkat çekti.

Pyatigorsk şehrinde bulunan Aysun Köse, şöyle dedi:

"Biletlerin fiyatı başta 280 dolardı, bir gün sonra ise 322 dolara kadar çıktı. Bileti alabileceğimiz bir internet bağlantısı da, şehrimizde bileti alabileceğimiz THY ofisi de yok. Bu yüzden biletin her gün artmasından ve mağdur olmaktan korkuyoruz. İlk fiyatı bile zorla denkleştirebildik."

THY’yi aradıklarında "Böyle bir uçuşla ilgili bilgimiz yok" yanıtını aldıklarını belirten Köse, şöyle devam etti: "Büyükelçiliği arıyoruz, onlar da THY’ye yönlendiriyor. Fiyatı ve şartları THY’nin belirlediğini söylüyorlar. Hala belirsizlik içindeyiz. Sadece, ayın 20’si ve 21’inde THY’nin belirlediği bazı şehirlerden ve havalimanından bilet alabileceğimiz bilgisine ulaştık. THY yetkilileri, büyükelçilikten haber beklememiz gerektiğini söylüyor. Dönememekten endişeleniyoruz."

YÖK’TEN AÇIKLAMA

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Türkiye’ye dönmek isteyen akademisyen ve öğrencilerin, ilgili büyükelçilik ve başkonsolosluklarla iletişime geçmelerini, Dışişleri Bakanlığı’nın internet sayfası ve sosyal medya hesaplarını takip etmelerini istedi.

21-04-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş