Arama sonuçları

EBA'ya erişim bir can daha aldı: 8 yaşındaki Çınar internet hattı çekilirken çatıdan düştü

EBA'ya erişim bir can daha aldı: 8 yaşındaki Çınar internet hattı çekilirken çatıdan düştü

EBA'ya erişim bir can daha aldı: 8 yaşındaki Çınar internet hattı çekilirken çatıdan düştü. BirGün'de yer alan habere göre, pandemi döneminde uzaktan eğitim sistemi EBA’ya erişimde fırsat eşitsizliği gün yüzüne çıkarken can kayıpları da artmaya başladı. Konya’da bir öğretmen çiftin bebekleri, canlı ders verdikleri sırada balkondan düşerek yaşamını yitirmiş, Maraş’ta da 50 yaşındaki edebiyat öğretmeni Aziz Serin, internette yaşadığı sorun nedeniyle öğrencilerine ders anlatabilmek için çıktığı tepede kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti. Son olarak Milli Eğitim Bakanlığı'nın uzaktan eğitim sistemi olan ve sık sık problemleriyle gündeme gelen EBA’ya erişim uğruna İstanbul’da bir ilkokul öğrencisi çatıdan düşerek hayatını kaybetti.

Geriye baba Önder Mert'in, “Oğlum o bilgisayarın kapağını bile açamadı. Ciğerimiz yandı. İnternet ücretsiz verilsin. Eğitim hani bedavaydı, herkese eşitti..." sözleri kaldı.

İstanbul'un Esenyurt ilçesi İncirtepe Mahallesinde yaşayan 8 yaşındaki Çınar Mert, internet alt yapısında sorun olduğu için uzun süre EBA’ya giremedi. Alt yapı sorunu çözülene kadar babası komşusundan rica etti ve internet hattı çekmek için çatıya çıktı. Babasının peşinden çatıya çıkan Çınar, ayağının kaymasıyla 4’üncü kattan düşerek hayatını kaybetti.

Her şeyden kısarak oğluna bilgisayar aldığını söyleyen Baba Önder Mert, “Oğlum o bilgisayarın kapağını bile açamadı. Olan çocuğumuza oldu. Oğlumu ne EBA geri getirebilir ne başka bir şey. Eğitim hani bedavaydı, herkese eşitti. Eğitim sistemimizi sıfırladılar. Ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Ciğerimiz yandı. Ne diyelim!” dedi.

Esenyurt’ta çatıdan düşerek hayatını kaybeden İlkokul Öğrencisi Çınar’ın babası Önder Mert, alt yapı sorunu olduğu için uzun süredir interneti bağlatmaya çalıştıklarını anlattı. Olayın yaşadığı güne değinen baba Mert, “İnterneti devletin vermeyişinden dolayı, bizim de kendi internetimiz olmayışından dolayı kısa süreliğine komşudan interneti çekmek için çatıya çıktım. Çünkü ‘Alt yapı sorunu olduğu internetin on gün sonra kurulacağını’ söylediler. Oğlum derslerden geri kaldığını söyledi. Çok ısrar etti. Komşu ile konuştum çatıya çıktım, o da arkamdan gelmiş tabii daha sekiz yaşında bir çocuk. Ben uğraşırken o da havalandırma boşluğuna düşüyor” ifadelerini kullandı.

HANİ EĞİTİM BEDAVAYDI

Evrensel'den Eylem Nazlıer'in haberine göre oğlunun 8 yaşında ve 3’üncü sınıf öğrencisi olduğunu anlatan iki çocuk babası Önder Mert devamında şunları söyledi: “EBA başımızı yedi. Günlerdir EBA ile uğraşıyorduk. Olmadı, çocuğumuzun hayatına mal oldu. Oğlum gitti. Eylül’ün 9’unda doğum gününü kutladık. Oğlum cep telefonundan iki üç gün girdi ama interneti yetiştiremediğimiz için giremedi. İnternetimiz bitti. Her şeyden kısarak bilgisayar almıştık. O gün gelmişti. Oğlum o bilgisayarın kapağını bile açamadı. Olan çocuğumuza oldu. Oğlumu ne EBA geri getirebilir ne başka bir şey. Başka canlar yanmasın. İnternet ücretsiz verilsin. Eğitim hani bedavaydı, herkese eşitti. Sözde bedavaydı.”

EĞİTİMİ SIFIRLADILAR

Öğretmenin 8-10 öğrenciden hiç haberi olmadığını belirttiğini söyleyen Mert, “Öğretmen ‘Ne internetleri var ne de EBA’dan şifre aldılar, kayıp çocuklar' dedi. Yüz binlerce öğrenci eğitim alamıyor. Eğitim sistemimizi sıfırladılar. Ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Ciğerimiz yandı. Ne diyelim” diye konuştu.

05-10-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş