Arama sonuçları

Eğitimde yoksul ile zengin makası açıldı

Eğitimde yoksul ile zengin makası açıldı

Eğitimde yoksul ile zengin makası açıldı. Bütçe görüşmelerinde söz alan CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, MEB bütçesinden mal ve hizmet alımı için ayrılan 11, 5 milyar TL’nin beşte biri kadar tutarın yalnızca Cumhurbaşkanlığı için ayrıldığına dikkati çekti. Kağıt üzerinde MEB’in merkezi bütçeden en fazla payı alan bakanlık olduğunu belirten Karabıyık, “Ancak bütçenin yüzde 81’i personel gideri ve SGK primi giderlerine gitmektedir” dedi.

EĞİTİMDE ZENGİN İLE YOKSUL MAKASI AÇILDI

BirGün'den Mıstafa Mert Bildircin'in haberine göre, Karabıyık, ikili eğitimin sonlandırılabilmesi, okullaşma oranlarının artırılması, eğitimin niteliğinin geliştirilmesi hedefler için daha çok kaynak ayrılması gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi:

“Yoksul yüzde 20’lik kesimin yaptığı eğitim harcaması 579 milyon iken en zengin yüzde 20’lik kesim 18 milyar 445 milyon lira harcıyor. En zengin kesim ile en yoksul kesim arasında 32 kat fark var. Yani bu da eğitimdeki eşitsizliğin önemli bir göstergesi. MEB’e bütçe ayrılmadıkça bu kat kat daha artıyor eğitimdeki eşitsizlikler anlamında.”

03-11-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş