Arama sonuçları

Helikopter yöneticilere ihtiyaç var

Helikopter yöneticilere ihtiyaç var

Helikopter yöneticilere ihtiyaç var. Bu sözler Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü’ye ait. Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) tarafından Doğa İş Güvenliği, Turkcell Akademi, Yapı Kredi Bankacılık Akademisi sponsorluğunda düzenlenen Dünya İnsan Yönetimi Kongresi’nde “Çetin zamanları yönetmek” konulu oturumda Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü, Doğan Holding yöneticilerinden Ahter Kutadgu ve STFA CEO’su Yetik Kadri Mert stratejilerini ve önerilerini anlattı.

İşte bu yöneticilere göre krizli dönemlerde çözüm yolları:

HELİKOPTER YÖNETİCİLER: Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü, sıkıntılı dönemlerde ticari tedbirlerin alınmasının doğal bir önlem olduğunu ama esas unsurun ortak değerler olduğunu söyledi. Dördüncü, helikopter yöneticilerin gerekliliğine dikkat çeken Dördüncü, helikopter yöneticininin, hızla alçalarak ve yükselerek, hem tabandaki operasyonun içinde olabileceğini, gerektiğinde de büyük resmi analiz edebileceğini belirtti. Dördüncü, “Çok sofistike olmaya gerek yok, genel yöneticilik kavramlarını hayata geçirdiğinizde zaten başarılı oluyorsunuz. Her yöneticinin kendine özgü trikleri olabilir ama esas olan, aynı anda yukarıdan bakmayı ve operasyonun içinde olmayı başarmak” dedi.

PLANLI ÇAMIŞMA EKSİKLİĞİ ZARAR VERİYOR: STFA CEO’su Yetik Kadri Mert pratiğe bakıldığında inanılmaz bir adaptasyon yeteneği olduğunu söyleyerek, şunları anlattı:
“Öngörülebilir olmayan bir dünyada değişiklik olduğunda nasıl adapte olmamız gerektiği ile ilgili daha planlı olmamız gerekiyor. Pratiğe baktığımızda inanılmaz bir adaptasyon yeteneğimiz var. Bu da bize her şeyin hızla normale döndüğü hissini veriyor. Ama refleks bir tepki ile normalleşiyoruz. Uzun vadeli etkiler ile ilgili daha analitik olmak, daha iyi hazırlanmak gerekiyor. Evet krizlere adapte oluyoruz ama sonrasında bu krizi bir daha yaşamamak ile ilgili şansı değerlendiremiyoruz. Bu planlı çalışma eksikliği bize uzun vadeli zarar getiriyor. Ülke çapında veya kurumsal olarak, insan kaynağının eğitimine yatırımımız dünya ortalamasının çok altında. Bu yatırımı artırmadığımız sürece evet çetin zamanlar sonrası çabuk toparlanırız.

KRİZDE KARAR VERMEDEN ÖNCE: Doğan Holding yöneticilerinden Ahter Kutadgu, takımları bir arada tutan ve tüm fonksiyonlarda başarı getiren faktörün değerler olduğuna dikkat çekti. Kutadgu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kriz anında karar vermeden önce bana göre 3 noktaya dikkat etmek önemli. En önemlisi içten profesyonellik tanımı altında, ekipleri bir arada tutacak samimi yöneticiler olmak. İkincisi kurallara ve planlara saplanmadan, esnek düşünebilmek, esnek çözümler üretebilmek. En önemlisi ilk bir saatin kritikliğini kavramak, o bir saatte sorunu maksimum objekiflikle, kendinizi aldatmadan, komplekse kapılmadan teşhis etmek, sorgulamak. Tüm bu adımları harika atıyor olabilirsiniz ama takımı bir arada tutan ortak değerler yoksa, farklı fikirleri olan insanlar aynı değerler altında birleşmiyorsa süreç tıkanır. Esas olan hem bireysel, hem kurumsal, hem de toplumsal değerlere sahip olabilmek.

 

23-10-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş