Arama sonuçları

Hukuk fakültesine 100 bin barajı ne zaman uygulanır?

Hukuk fakültesine 100 bin barajı ne zaman uygulanır?

Hukuk fakültesine 100 bin barajı ne zaman uygulanır? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Yargı Reformu Stratejisi'nde üniversite sınavlarına girecek öğrencileri yakından ilgilendiren değişiklikler de var.

Erdoğan, hukuk fakültelerinde öğrenim süresinin 4 yıldan 5 yıla çıkarılacağını ve kontenjanın da azaltılacağını söylerken, başarı sırası barajının da yükseltileceğini duyurdu.

Erdoğan hukuk fakülteleri için geçerli olan başarı sırası barajının 190 bin olduğunu hatırlatarak. “Bunu 100 binde keseceğiz” dedi.

DEĞİŞİKLİK NE ZAMAN BAŞLAR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından bu yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girecek öğrencilerin de aklına “Bu yıl geçerli olur mu?” sorusu takıldı. 2019 YKS Başvuru Kılavuzu yayımlandığı ve başarı sırası barajları da bu kılavuzda ilan edildiği için uygulamanın bu yıl başlamasının mümkün olmadığı ifade ediliyor olsa da her değişikliğe de hazır olmak gerekiyor. Hatırlayalım, geçen yıl YKS puan hesaplamasının değişmesinden sonra başarı sırası barajları da düşürülmüştü.

BAŞARI SIRASI BARAJI NEDİR?

İlk kez 2015 yılında üniversite sınavına giren öğrenciler “başarı sırası” barajı uygulamasıyla karşılaştı. İlk baraj da tıp ve hukuk için geldi.  İlgili puan türünde tıpta 40 bin hukukta ise 140 bin başarı sırası barajı geldi. Bu baraja ulaşamayanlar bu bölümleri tercih edemedi. Bir yıl sonra ise mimarlık ve mühendislik fakültelerine de baraj geldi. Ardından öğretmenlik programları için de başarı sırası barajı uygulamaya kondu.

0.5 HAM PUAN DEĞİŞİKLİĞİNDEN SONRA BARAJLAR DA DEĞİŞTİ

Ancak 2018 YKS’de 0.5 ham puan kuralı değişikliğinden sonra tek testi çözenlerin de puanları hesaplanınca sayısalcılar eşit ağırlık öğrencilerinin önüne geçti. Üniversite kontenjanlarının boş kalması endişesiyle başarı sırası barajları da düşürüldü. Hukukta bu baraj geçen yıl 140 binden 190 bine düşürüldü. Üstelik bu değişiklik tercihlerin başlamasından birkaç gün önce yapıldı. Bu nedenle “kılavuz çıktı, değişiklik seneye kalır” diyenlere 2018 yılı uygulamasını hatırlatmak gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Baraj 100 bin olacak” açıklamasının ardından YÖK’ün bununla ilgili karar alması da an meselesi. Yani bu yıl uygulanmayacak diyemeyiz. Uygulama YÖK’ün kararına bakar.

30-05-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş